بهترین منبع جمع بندی عربی

در این نوشتار قصد داریم منابع جمع بندی عربی کنکور رو با هم مقایسه کنیم و ببینیم هر کدوم از چه لحاظی میتونه برتر باشه. در نهایت، به پاسخ این سوال برسیم که بهترین منبع جمع بندی عربی کنکور کدوم کتابه و چه کتابی برای شما انتخاب مناسب تریه. همه منابع بررسی شده، آخرین چاپ موجود و مناسب استفاده در کنکور 1400 هستن. ابتدا مشخصات کلی کتاب‌ها رو در کنار هم ببینیم:

 • عربی جمع‌بندی مهروماه


عربی جمع‌بندی مهروماه، کتابی آزمون محور نیست. مولف در این کتاب سعی کرده سوالات رو در چهار بخش اصلی (ترجمه، قواعد، اعراب‌گذاری و تجزیه و ترکیب) به همراه تست و درسنامه مرور کنه. در این درسنامه‌ها سعی شده به تیپ شناسی سوالات مباحث، بررسی نکات مهم و چند نمونه تست پرداخته بشه. به علاوه، از مثال‌های متعددی هم در درسنامه استفاده شده. سطح کیفی درسنامه‌ها در حد متوسطه و با بیان اصل مطلب، سعی شده زیاد به جزئیات و توضیحات بیشتر پرداخته نشه.

تست‌ها اغلب شامل سوالات سراسری هستن و خب نمیشه درباره‌ی سطح کیفی سوالات نظر خاصی داد. ولی در کل، طبقه‌بندی مباحث نسبتا به خوبی صورت گرفته و تنوع تستی خوبی رو هم شامل میشه. تعداد تست‌ها در هر بخش هم، بسته به اهمیت و تعداد سوالات هر مبحث در کنکور متفاوته.

ایرادهای وارد به این کتاب:

 • تست‌ها اصلا بر اساس سطح دشواری طبقه‌بندی نشده.
 • استفاده بیش از حد از جملات کنکور نظام قدیم؛ که البته ایرادی اساسی محسوب نمیشه.

پاسخنامه‌ی عربی جمع‌بندی مهروماه، مفید و مختصر نوشته شده و خیلی به توضیح و تفسیر سوالات نپرداخته. از این جهت، پاسخنامه زیاد مناسب کسانی که نیاز به توضیح بیشتر برای درک سوال دارن، نیست.

در کل، عربی جمع‌بندی مهروماه، سطح کیفی متوسطی داره. سطح دشواری سوالات، به نسبت منابع مشابه، متوسط و پایینه و داوطلبین با پایه‌ی درسی قوی‌تر، بهتره سراغ منابع دیگه برن.
‌هر چند آزمون‌های جامع در انتهای کتاب (سوالات کنکور 99) مطرح شده، ولی بخش اصلی تست‌ها رو سوالات مبحثی تشکیل میده. پس اگر قصد جمع‌بندی مبحثی عربی رو دارید و دنبال سوالات دشوار هم نیستید، این کتاب با تعداد سوالات زیاد، میتونه از گزینه‌هاتون باشه.
 • جمع‌بندی عربی خیلی سبز


این کتاب به چهار بخش تقسیم شده؛ ترجمه، قواعد و واژگان درس به درس، درک مطلب و نهایتا چهار آزمون جامع. ابتدا درسنامه هر مبحث، به همراه مثال و تیپ‌شناسی سوالات قرار گرفته و بعد هم تست‌ها مطرح شده که اغلب شامل سوالات کنکوریه.

درسنامه‌ی خیلی سبز مطالب رو کاملا از سطح پایه آموزش میده. برای مثال، تمام صیغه‌ها رو صرف کرده و ساختار زمان‌های مختلف افعال رو هم با تمام ویژگی‌ها آموزش داده؛ ساختاری که زیاد مناسب کتاب جمع‌بندی نیست و باعث شده حجم درسنامه زیاد بشه.

در عوض اما، تعداد تست‌ها در این کتاب خیلی کمه. تست‌های کتاب مثل اغلب کتاب‌های جمع‌بندی، بیشتر سوالات سراسری سال‌های اخیر رو پوشش میده. تعداد تست‌های کم، یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعف این کتابه. ولی خب سعی شده در همین تعداد کم سوالات، تنوع تستی به خوبی رعایت بشه. پاسخنامه هم مختصر و مفید، در انتهای کتاب قرار گرفته.

جمع‌بندی عربی خیلی سبز، بیشتر مناسب افرادیه که میخوان عربی رو درسنامه محور مرور کنن و مطالب رو تا حد زیادی، کامل یاد بگیرن. در صورت استفاده از این کتاب، پیشنهاد ما اینه که از منابع دیگری هم برای حل تست بیشتر استفاده بشه.
در واقع اگر سطح پایه‌ی قوی در عربی دارید و میخواید مروری خلاصه و مفید رو نکات و جزئیات مهم داشته باشید، خیلی سبز رو بهتون پیشنهاد نمیکنیم. سطح دشواری سوالات رو هم با توجه به اینکه بخش عمده‌ی تست‌ها کنکوری هستن و سوالات تالیفی دشوار یا چالشی دیده نمیشن، متوسط ارزیابی میکنیم.
 • دور دنیا در نیم ساعت عربی


کتاب‌های دور دنیا کلا کتاب‌های تست محوری هستن و درسنامه ندارن. تست‌ها در چهار بخش قواعد، واژگان، ترجمه و درک مطلب طبقه‌بندی شده. به علاوه، بخشی هم برای آزمون‌های جامع که شامل دو آزمونه، در نظر گرفته شده. نقطه ضعف این کتاب، نداشتن فهرست مناسب برای طبقه بندی مطالبه که استفاده از کتاب رو کمی سخت میکنه. به علاوه، این کتاب هم مثل سایرین، سطح‌بندی خاصی برای تست‌ها نداره.

تست‌ها هم شامل سوالات سراسریه و هم تست‌های تالیفی. تعداد سوالات و تنوع تستی، کاملا مناسب دوران جمع‌بندیه و سطح کیفی سوالات هم در سطح متوسط به بالاست. در این کتاب سعی شده مطالب به طور درس به درس (بر اساس کتاب درسی) طبقه بندی بشه تا اگه کسی عربی رو به صورت درس به درس هم مرور میکنه، بتونه از این کتاب استفاده کنه.

دور دنیا در نیم ساعت عربی در بخش تست‌ها، مدل دسته بندی خیلی خوبی برای یک کتاب جمع‌بندی داره. این مورد در کنار سطح متوسط به بالای سوالات و نبودن درسنامه، باعث میشه برای داوطلبین با سطح پایه‌ی عربی بالاتر که نیاز چندانی به درسنامه ندارن، پیشنهاد مناسبی باشه. پاسخنامه‌ی کتاب هم بسیار کامله و تمام نکات و تله‌های تستی‌ای که ممکنه در تست‌ها وجود داشته باشه رو بیان کرده.
 • موج آزمون عربی نشر الگو


موج آزمون عربی، مباحث رو به صورت درس به درس از دهم تا دوازدهم پوشش میده. در درسنامه هر درس، قواعد همراه مثال، نکته‌های تستی و تکنیک‌های ترجمه بیان شده. بعد هر درسنامه‌ی حدودا دو صفحه‌ای، یک یا دو آزمون 25 سوالی از اون درس قرار گرفته. تمام آزمون‌های این کتاب شکل و شمایل کنکوری داره و سطح دشواری سوالاتش هم در حد متوسط و متوسط به بالا و مشابه سوالات کنکوریه.

بعد از هر سه درس، یک آزمون جامع از اون سه درس و بعد از هر پایه، آزمون جامع پایه و در انتها هم، آزمون های جامع ترجمه، تحلیل صرفی، آزمون جامع مشابه کنکور سراسری و نهایتا سوالات سراسری 99 و 98 همه‌ی رشته‌ها قرار گرفته. درسنامه‌ی کتاب در بخش قواعد بسیار کامله. اما در ترجمه، که در سال‌های اخیر بیشتر هم مورد توجه بوده، میتونست کامل‌تر باشه. در کل با توجه به حجم کم کتاب و آزمون محور بودنش، درسنامه کامله و میتونه پاسخگوی نیازها باشه.

موج آزمون عربی برای جمع‌بندی درس به درس و آزمون محور، انتخاب مناسبیه. البته با توجه به تعداد بالای آزمون و تست در این کتاب، شروع استفاده ازش نباید به روزهای نزدیک کنکور موکول بشه.

درسنامه‌ای با طبقه بندی خیلی خوب و بیان خلاصه و مفید نکات مهم و تله‌های تستی، منبع مروری بسیار مناسبی برای دوران جمع‌بندیه.
سطح دشواری سوالات هم نه خیلی سخته و نه خیلی آسون؛ عملا طیف وسیعی از داوطلبین میتونن از این کتاب استفاده کنن. پاسخنامه اما خیلی کامل نیست و کوتاه به جواب صحیح اشاره کرده و گزینه‌های دیگه رو خیلی بررسی نکرده.

 • خط ویژه عربی


عربی خط ویژه، مباحث رو در شش فصل ارائه کرده. فصل اول ترجمه، فصل دوم قواعد پایه به پایه و بقیه فصول هم مباحث اعراب، تحلیل صرفی، حرکت‌گذاری، مفهوم و درک مطلب رو پوشش میدن. در درسنامه، مباحث به صورت کامل و کاربردی آموزش داده شده؛ همراه با مثال‌ها و نکته‌های زیاد. البته فونت متن نسبتا کوچکه و نکات مهم‌تر هم خیلی خوب برجسته و متمایز نشده. ولی خب با درسنامه این کتاب، هم میشه مباحث عربی کنکور رو به خوبی یاد گرفت و هم به خوبی مرور کرد. در کل، عربی خط ویژه، درسنامه کامل و با کیفیت متوسط به بالایی داره.

تست‌ها اغلب سوالات کنکوری هستن و البته تمرینات کتاب درسی هم پوشش داده میشن. تعداد تست‌ها بسته به اهمیت هر مبحث در کنکور متفاوته؛ اما در کل این کتاب مطالب رو با تیپ‌های مختلف سوالات، به خوبی پوشش میده.

پاسخنامه هر سوال، بلافاصله بعد از خودش قرار گرفته و با توضیحات کامل، تمام نکات مربوطه رو پوشش میده. البته این سبک از پاسخنامه، میتونه از نقایص این کتاب باشه؛ چون هنگام حل سوال، خواه ناخواه پاسخ سوالات دیده میشه.

در خط ویژه، درسنامه نسبتا مفصل و کامله. سطح دشواری سوالات اما، کاملا متوسطه و سوال دشوار دیده نمیشه. به علاوه، سوالات به صورت آزمونی طبقه بندی نشده و وجود پاسخ هرتست بلافاصله بعد از اون هم باعث میشه که نشه تست‌ها رو به صورت سنجشی کار کرد.
به طور کلی میشه گفت این کتاب بیشتر جنبه آموزشی داره تا جمع‌بندی؛ در نتیجه، بیشتر برای کسانی مناسبه که نیاز به مرور کامل‌تری دارن و عربی رو کامل یاد نگرفتن. در مقابل، به دانش آموزان با سطح عربی قوی‌تر، پیشنهاد میکنیم که به سراغ کتاب‌های آزمون محور با تعداد تست‌های بیشتر برن.

بهترین منابع جمع بندی

2 Thoughts on بهترین منبع جمع بندی عربی کنکور کدام است؟
  ali
  17 Apr 2021
  4:08pm

  سلام چرا دیگه از اوخر اسفند دیگه زیاد کتاب بررسی نمی کنید؟

   azmoot
   17 Apr 2021
   5:21pm

   سلام علی جان، ممنونم از همراهیت با ما.
   این مدت رو فشرده مشغول بررسی کتاب‌های جمع بندی بودیم که به مرور برای همه درسها منتشر میکنیم. بعد از این مرحله هم برمیگردیم به روال قبلی؛ حتما سعیمون اینه که همه کتاب‌ها در هر سه پایه رو بررسی کرده باشیم. در کنارش موارد جذاب دیگری هم خواهیم داشت 🙂

Leave A Comment

error: Content is protected !!