بهترین منبع جمع بندی ادبیات

در این نوشتار، منابع جمع بندی ادبیات رو با هم مقایسه میکنیم تا به این سوال پاسخ بدیم که “بهترین منبع جمع بندی ادبیات، کدوم کتابه؟” و “چه کتابی با توجه به خصوصات هر کدوم، برای شما مناسب‌تره؟”
همه منابع بررسی شده، آخرین چاپ موجود و مناسب استفاده در کنکور 1400 هستن.

 • جمع‌بندی ادبیات خیلی سبز

در درسنامه این کتاب، با استفاده از جداول و توضیحات متنی، مطالب مهم تقریبا کامل و همراه مثال پوشش داده شده. حجم درسنامه نه مفصل و خسته کننده‌ست و نه کوتاه و نکته‌وار. هر چند همین حجم هم برای جمع‌بندی کمی زیاد به نظر میرسه. در درسنامه، خیلی به تیپ شناسی سوالات پرداخته نشده و در کل، درسنامه کیفیتی متوسط داره.

تست‌ها اغلب سوالات سراسری هستن و سوالات تالیفی، بیشتر در بخش‌هایی دیده میشه که سوالات سراسری زیادی نداره. بعد از تست‌های درس به درس و موضوعی، آزمون‌های جامع قرار گرفته که برای جمع‌بندی و مرور جامع میتونه مفید باشه. سطح کیفی تست‌ها در حد متوسطه؛ اما تعداد سوالات، مناسب و کافیه:

 • لغت درس به درس (90 تست)
 • املا درس به درس(90 تست)
 • تاریخ ادبیات درس به درس (30 تست)
 • قرابت معنایی (312 تست)
 • آرایه ادبی (120تست )
 • زبان‌فارسی( 150 تست)

پاسخنامه هم مختصر و مفید به بررسی سوالات پرداخته و هر کجا لازم بوده، توضیحات بیشتری ارائه کرده. یک ایراد بزرگ این کتاب، صفحه‎‌آرایی و رنگ‌بندی نامناسبه که باعث میشه مطالعه کتاب بعد از مدتی خسته کننده بشه.

جمع‌بندی ادبیات خیلی سبز بیشتر برای کسانی مفیده که نتوستن تا الان مباحث رو به خوبی یاد بگیرن. با درسنامه این کتاب هم میشه مباحث رو یاد گرفت و هم  مرور کرد.

اما سطح دشواری سوالات کاملا متوسطه؛ نه آسون و نه سخت. در نتیجه میتونه مناسب اکثر داوطلبین باشه. اما بهتره دانش آموزانی که پایه‌ی درسی قوی در ادبیات دارن و دنبال سوالات چالشی‌تر و یادگرفتن نکات جدیدتر هستن، سراغ منابعی غیر از خیلی سبز برن.

 • جمع‌بندی ادبیات مهروماه

این کتاب با صفحه‌آرایی و رنگ‌بندی بسیار خوب، چهره جذابی رو در بین کتاب‌های موجود در بازار داره. در این کتاب، مباحث در 6 فصل (لغت، املا، دستور زبان، آرایه، قرابت و تاریخ ادبیات) جمع‌بندی شده. مولف خیلی خوب تونسته مباحث رو در حجمی کم، با تیپ‌بندی مناسب و توضیحات کامل، با استفاده از جدول‌ها و نمودارها جمع‌بندی کنه.

نکات مهم و مثال‌ها در کتاب به خوبی از هم تفکیک شده و همین باعث میشه مخاطب رو به خوبی جذب کنه. دسته‌بندی‌های مختلفی در بخش املا و واژگان قرار داره و مفاهیم و آرایه‌ها هم به دو صورت پایه‌به‌پایه و موضوعی دسته‌بندی شده. در کل، درسنامه ساختار مناسبی برای جمع‌بندی داره.

تست‌ها ابتدا به صورت آزمون‌های مبحثی و سپس آزمون‌های جامع فصل ارائه شده. در کتاب، هم سوالات کنکوری و هم سوالات تالیفی دیده میشه. سطح دشواری تست‌ها در حد متوسط به بالاست و تنوع تستی مناسبی هم داره.

در کنار درسنامه مناسب کتاب، قالب آزمونی باعث شده ساختار جمع‌بندی خوبی داشته باشه. به علاوه، در انتهای کتاب هم یک فصل به آزمون‌های جامع اختصاص داده شده (آزمون‌های جامع کنکور 99). در پاسخنامه هم، پاسخ‌ها کوتاه و مختصر ذکر شده و نکات رو در قالب “نکات باریک‌تر از مو” ارائه کرده.

در کل میشه گفت برای طیف وسیعی از دانش آموزان، خصوصا با سطح درسی متوسط به بالا، منبع جمع‌بندی مناسبیه.

 • فارسی تیزشیم انتشارات مشاوران

تیزشیم یک کتاب آزمون محوره و درسنامه‌ای تقریبا وجود نداره. البته توضیحات مختصری در ابتدای آزمون‌ها قرار گرفته که بیشتر در مورد نحوه مطالعه، نوع سوالات و منبع سوالات توضیح داده. در این کتاب تنها از رنگ آبی استفاده شده و صفحه‌آرایی جالبی هم نداره.

در ابتدای تست‌ها، فصل آزمون‌های پایه به پایه قرار داره که برای هر پایه، 8 “فصل آزمون” در نظر گرفته شده. بعد از این آزمون‌ها، برای هر پایه یک “کتاب آزمون” قرار داره و در آخر هم، دو آزمون جامع کنکوری. همه‌ی آزمون‌ها در این کتاب، برای تمرین کنکوری بیشتر، 25 سوالی هستن؛ مشابه کنکور سراسری.

تست‌ها هم شامل سوالات سراسری میشه و هم سوالات تالیفی. سطح دشواری سوالات نسبتا بالاست است و تقریبا تنوع تستی مناسبی هم داره.

اما در کنار نداشتن هیچ درسنامه‌ای، پاسخنامه‌ی آنچنان کاملی هم نداره؛ البته گاهی سوالات رو مختصر توضیح داده ولی گاهی هم فقط گزینه صحیح رو مشخص کرده.

با توجه به فقدان درسنامه و همچنین کیفیت پایین پاسخنامه، میشه گفت این کتاب ساختار کاملی نداره.

تنها نقطه قوت تیزشیم، سطح نسبتا دشوار سوالاتشه که میتونه مورد استفاده‌ی دانش‌آموزان با پایه‌ی درسی قوی‌تر قرار بگیره؛ کسانی که مفاهیم رو قبلا به خوبی یاد گرفتن و الان به دنبال مرور در قالب آزمونی هستن.

 •   هزار تست جامع ادبیات نشر دریافت

این کتاب پنج فصل داره؛ در چهار فصل اول، املا و لغت، تاریخ ادبیات، دستورزبان، آرایه‌های ادبی و قرابت معنایی رو پوشش داده و در فصل پنجم، آزمون‌های جامع رو ارائه کرده. همه‌ی آزمون‌های این کتاب، 25 سوالی هستن و شامل تست‌های تالیفی و سراسری میشن.

سطح دشواری سوالات این کتاب بالاست؛ در نتیجه بهتره کسانی سراغ این کتاب برن که مباحث ادبیات رو نسبتا خوب یاد گرفتن و الان دنبال حل تست زیاد برای کسب تسلط هستن. پاسخنامه هم کامل و جامع نوشته شده؛ موضوعی که با توجه به سطح بالای سوالات، واقعا نیازه.

هزار تست ادبیات نشر دریافت، با آزمون‌هایی که داره، منبع مناسبی برای مرور مطالب به صورت تست‌محوره. سطح بالای دشواری سوالات در کنار پاسخنامه‌ی کامل، باعث شده این کتاب منبع مناسبی برای جمع‌بندی و کسب تسلط دانش آموزان با سطح درسی قوی در ادبیات باشه.
 • نون شب حفظیات (تلا) نشر الگو

این کتاب، برای تمرین و کسب تسلط در حفظیات ادبیات تالیف شده. برای همین منظور، صد آزمون هفت سوالی ارائه شده؛ سه سوال واژگان، سه سوال املا، یک سوال تاریخ ادبیات.

واژه‌نامه، گروه‌های املایی و نکات تاریخ ادبیات تا حد امکان به خوبی در قالب آزمون‌ها پوشش داده شده. آزمون‌ها از آسان تا سخت سطح‌بندی شده و زمان پاسخگویی پیشنهادی هم درج شده. مباحث به صورت جامع هستن و تقسیم درس به درس وجود نداره؛ عملا ساختاری مشابه کنکور داره. سطح دشواری تست‌ها رو در مجموع، متوسط و گاهی بالاتر ارزیابی میکنیم.

در پاسخنامه، علاوه بر پاسخ تشریحی هر آزمون، کدهای هوشمند صوتی برای توضیح سوالات چالشی ارائه شده که با اسکن کردنشون، قابل دسترس هستن. این کتاب سوالات سراسری رو پوش نمیده اما در بین سوالات تالیفی، سوالات آزمون‌های قلمچی و آزمون نشانه دیده میشه.

این کتاب، عملا برای همه در هر سطحی قابل استفاده‌ست؛ صرفا به یاد داشته باشید که فقط برای جمع‌بندی هفت سوال ادبیات کنکور کاربرد داره.

سطح دشواری سوالات هم خیلی بالا نیست و درسطح متوسطه. البته در سطح “سخت” کتاب، سوالات دشوارتری رو میشه دید. به علاوه، اگر در واژگان واملا تسلط خوبی دارید و دنبال سوالات چالشی و نکته‌دار هستین، بهتره که سراغ منابعی غیر از این کتاب برید.

 • موج آزمون ادبیات نشر الگو

موج آزمون ادبیات از دو بخش درسنامه و آزمون‌ها تشکیل شده. در درسنامه، هر شش موضوع اصلی ادبیات کنکور به صورت بسیار کوتاه و مختصر بررسی شده.

درسنامه اصلا مناسب یادگیری نیست و صرفا میشه باهاش یک مرور کلی رو موضوعات مختلف داشت. البته حدود 30 عدد QR-Code قابل اسکن هم برای آموزش مطالب مهم در کتاب قرار گرفته که با اسکن کردنشون میتونید به ویدیوی آموزشی دسترسی پیدا کنید.

سوالات از 10 آزمون نیمه جامع (پایه به پایه) و 55 آزمون جامع تشکیل شده. این آزمون ها سه سطح دشواری از آسان به سخت دارن. سوالات آزمون‌ها تالیفی هستن؛ البته سوالات آزمون‌های قلمچی هم در بین تست‌ها دیده میشه. 10 آزمون آخر هم، سوالات کنکور سراسری رو پوشش میدن.

سطح دشواری سوالات اکثرا همسو با کنکور سراسریه؛ اما در کل، در حد متوسط و کمی دشوارتر قرار داره. کیفیت و ساختار تست‌ها و آزمون‌ها، بسیار مناسب جمع‌بندیه؛ اما نیاز هست که زمان کافی براش در نظر بگیرید؛ چراکه تعداد آزمون‌هاش زیاده.

پاسخنامه هم عملا مفید و مختصر به سوالات جواب داده و صرفا هر جا که لازم بوده، توضیحات بیشتری مطرح کرده.

اگر نیاز به درسنامه‌ی مروری مفصل ندارید و قبلا مباحث رو نسبتا خوب یاد گرفتید، با این تعداد آزمون و سوالات با کیفیت، میتونید جمع بندی مناسبی در ادبیات داشته باشید.

البته با توجه به اینکه آزمون‌ها صرفا به صورت جامع هر پایه و جامع کنکوری طبقه بندی شدن، بهتره کسانی سراغ این کتاب برن که در طول سال، یک کتاب آموزشی رو کامل کار کرده باشن و تسلط نسبی روی همه مباحث داشته باشن؛ تا با این آزمون‌ها، هم نقاط ضعفشون رو پیدا کنن و هم تست زنی زمان‌دار رو تمرین کنن.

در نهایت، باید ببینید که چه فاکتوری برای شما مهم‌تره؛ به عنوان مثال، سوالات کتاب هزار تست نشر دریافت به نسبت بقیه کمی دشوارتره. در مقابل، موج آزمون با کمی دشواری کمتر، هم تست بیشتری داره و هم درسنامه‌های مختصری رو شامل میشه. در کنار این دو، مهروماه دیده میشه که درسنامه‌های مفصل‌تری داره و اگر کسی نیاز به درسنامه داشته باشه، باید این موضوع رو در نظر بگیره. و سایر منابع هم که ویژگی‌هاشون رو بالاتر ذکر کردیم.

 

بهترین منابع جمع بندی

No Thoughts on بهترین منبع جمع بندی ادبیات کنکور کدام است؟

Leave A Comment

error: Content is protected !!