بهترین منبع جمع بندی زبان

در این نوشتار، به بررسی و مقایسه‌ی منابع جمع بندی زبان کنکور میپردازیم تا به این سوال پاسخ بدیم که “بهترین منبع جمع بندی زبان انگلیسی، چه کتابیه؟” و چه کتابی بنا به نیاز شما براتون مناسب‌تره. منابع بررسی شده، آخرین چاپ موجود و مناسب استفاده در کنکور 1400 هستن.

  • جمع‌بندی زبان انگلیسی خیلی سبز

این کتاب، درس به درس پیش رفته. ساختار درسنامه در کل برای جمع‌بندی مناسبه؛ ولی منطقا نمیشه برای یادگیری از پایه روش حساب کرد. در هر درس، ابتدا درسنامه و تست گرامر و بعد هم درسنامه و تست واژگان قرار داره. درسنامه مفید و مختصر نوشته شده و مطالب مهم و کاربردی در کنار هم مطرح شده. هم واژگان و هم گرامر، کاربردی و با ذکر مثال آموزش داده شده، تا به مرور عمیق‌تر مباحث کمک کنه.

در بخش کلوز تست و درک مطلب (reading) در انتهای کتاب، عملا نکته خاصی وجود نداره و صرفا در چند صفحه مختصر، به نحوه‌ی خوندن متون اشاره شده و بعد هم متون و سوالات این دو بخش مطرح شده.

تست‌ها هم سوالات تالیفی رو شامل میشه و هم سوالات سراسری رو. سطح دشواری سوالات خیلی بالا نیست و در حد متوسط و گاهی کمی دشوارتره و بیشتر هم سطح سوالات کنکوره. اما تنوع تستی مناسبی رو تونسته پوشش بده. برخلاف درسنامه مختصر و نسبتا ضعیف در بخش کلوز تست و درک مطلب، متن و تست‌های باکیفیتی رو ارائه کرده.

در انتها هم چند آزمون جامع 25 سوالی برای مرور کلی و جامع از آزمون سال‌های گذشته قرار گرفته. پاسخنامه هم کامله و نکات تست‌ها به خوبی بررسی شده.

خیلی سبز بیشتر برای دانش آموزان با سطح پایه‌ی متوسط مناسبه تا بتونن مطالب رو به صورت درس به درس و با درسنامه مرور کنن. اما دانش آموزان با سطح درسی قوی‌تر که زبان انگلیسی از نقاط قوتشونه، بهتره سراغ منابع دیگری برن که آزمون‌های جامع و ساختار کنکوری بیشتری داشته باشه.
  • جمع‌بندی زبان انگلیسی مهروماه

این کتاب تقسیم بندی ساعتی داره؛ جمع‌بندی انگلیسی کنکور در 24 ساعت!
از ساعت 1 تا 8، گرامر به صورت موضوعی مطرح شده؛ طوری که مباحث مرتبط از هر درسی، در کنار هم مطرح شدن. درسنامه‌ی مروری گرامر نسبتا کامل تونسته مطالب مهم و مورد نیاز رو پوشش بده.

بعد از درسنامه و تست گرامر، از ساعت 9 تا 18، درسنامه‌ی واژگان به همراه تست‌ها قرار گرفته. برای هر لغت، معنی و مثالی در قالب یک جمله مطرح شده. همچنین واژگان خارج از کتاب درسی هم تحت عنوان پیوست در کتاب قرار گرفته. در ادامه هم درسنامه و سوالات کلوز تست و درک مطلب در کنار هم مطرح شده؛ در واقع درسنامه به صورت نکته‌وار در حاشیه‌ی صفحه سوالات متون و کلوز تست قرار گرفته.

سطح کیفی درسنامه نسبتا بالاتر از سطح متوسطه و میشه باهاش جمع‌بندی مفیدی داشت؛ ولی ساختار درسنامه روند منظمی نداره و ممکنه باعث آشفتگی ذهنی بشه. به علاوه، یکی از ایرادات وارد به این کتاب در کنار نظم کم، فهرست ابتدایی بسیار بدش هست که هیچ اطلاعاتی در مورد صفحات درسنامه و تست‌ها ارائه نکرده.

تست‌ها بعد از درسنامه هر بخش قرار گرفته. این سوالات هم شامل سوالات تالیفی میشه و هم سوالات کنکور سال‌های اخیر. سطح دشواری سوالات، اغلب در حد متوسط و گاهی دشوارتره. البته 5 آزمون جامع انتهای کتاب، سوالات دشوارتری رو شامل میشه.

باید به این نکته توجه داشت که برخلاف ادعای مولف در مقدمه، این کتاب صرفا یک منبع جمع‌بندیه و نمیشه به عنوان منبع اصلی بهش نگاه کرد؛ مگر دانش آموزانی که پایه قوی و کاملی در انگلیسی داشته باشن.

درسنامه کاملا خلاصه و مفید و مناسب جمع‌بندی نوشته شده. تست‌ها تنوع مناسبی دارن و سطح دشواری هم متوسط و گاهی بالاتره.
استفاده از این کتاب بیشتر به داوطلبینی پیشنهاد میشه که پایه نسبتا خوبی در زبان دارن. اما در نظر داشته باشید که از نظر ساختار مطالب، نظم خیلی خوبی نداره و ممکنه باعث آشفتگی خواننده بشه.
  • موج آزمون نشرالگو

موج آزمون زبان انگلیسی شامل درسنامه، تست‌های مبحثی و تست‌های جامع و کنکوریه. این کتاب به صورت درس به درس، ابتدا واژگان مهم هر درس و تست واژگان رو ارائه کرده. در ادامه، خلاصه نکات گرامر و مثال‌ها و تست‌ها مطرح شده. آموزش کوتاهی از writing و چند تست، قسمت بعدی رو تشکیل میده. نهایتا، یک یا دو آزمون 25 سوالی به سبک کنکور از هر درس ارائه شده.

در واقع آزمون‌های جامع بعد از هر درس، بعد از هر دو درس، جامع پایه، آزمون‌های جامع مشابه کنکور و کنکورهای داخل و خارج سال 98 و 99، در کتاب گنجانده شده است. سطح دشواری تست‌های موج آزمون، دشوار تا متوسطه و همچنین تنوع تستی های هم به نسبت هدفش بسیار مناسبه.

درسنامه موج آزمون میتونه مناسب دو گروه باشه؛ کسانی که قبلا مطالعات مختصری داشتن و الان میخوان در زمان کم، واژگان و گرامر رو بخونن و با تست‌های مبحثی و جامع، به یک تسلط نسبی برسن. همچنین افرادی که قبلا کامل مباحث رو خوندن و الان دنبال جمع‌بندی از منبعی کم حجم با تنوع تستی مناسب هستن.

درسنامه کم حجم اما با پوشش نسبتا خوب مباحث، تست های جامع متنوع، تست‌های با سطح دشواری ساده تا سخت از نقاط قوت کتاب محسوب میشه. در مقابل، عدم مرور تکنیک‌های کار با متن و پاسخنامه ضعیف برای این بخش، کلیدی بودن پاسخ تست‌های جامع واژگان و نداشتن مثال برای واژگان که مرور کاربردی‌تری داشته باشن، از نقاط ضعف این کتاب محسوب میشه.
  • دور دنیا در نیم ساعت زبان انگلیسی

این کتاب فاقد درسنامه‌ست و فقط شامل آزمون‌های واژگان، گرامر، کلوزتست و درک متن و آزمون‌های جامع در چهار فصله که تست‌های واژگان و گرامر به صورت درس به درس ارائه شده. تنوع و تعداد تست‌ها در این کتاب کمه و تست‌های کنکور سراسری رو هم پوشش نمیده.

سطح دشواری تست‌ها در حد متوسطه. علی رغم نداشتن درسنامه، پاسخنامه‌ی نسبتا کاملی داره که سوالات و گزینه‌ها رو بررسی کرده و نکات مورد نیاز رو ذکر کرده.

مولفین کتاب بر این عقیده هستن که با پوشش دقیق مطالب در سوالات، سعی کردن تست‌های احتمالی رو پیش بینی کنن؛ اما خب به خاطر تعداد و تنوع کم تست‌ها، عملا نمیشه به پوشش کافی مباحث مطمئن بود و بهش تکیه کرد.

با توجه به اینکه این کتاب درسنامه نداره و تعداد، تنوع و سطح دشواری تست‌ها هم بالا نیست، خیلی برای جمع‌بندی پیشنهادش نمیکنیم. البته کم بودن تست‌های جامع و مشابه کنکور هم از دیگر ایرادهای کتاب محسوب میشه.

با این وجود، پاسخنامه‌ی خیلی کاملی داره و نکات سوالات رو بررسی کرده. در نتیجه اگر زمان خیلی کمی برای جمع‌بندی دارید و میخواید مطالب رو با حل تست و مطالعه نکات از پاسخنامه مرور کنید (به درسنامه نیازی ندارید)، میتونید از دور دنیا در نیم ساعت زبان انگلیسی استفاده کنید.

بهترین منابع جمع بندی

No Thoughts on بهترین منبع جمع بندی زبان انگلیسی کدام است؟

Leave A Comment

error: Content is protected !!