جمع بندی دین و زندگی

در این نوشتار، به مقایسه‌ی همه‌ی منابع جمع بندی دین و زندگی میپردازیم تا ببینیم با کدوم یک میشه جمع بندی بهتری داشت. همه منابع بررسی شده، آخرین چاپ موجود و مناسب کنکور 1400 هستن. به غیر از دور تند سفیر خرد که بعد کنکور 99 تجدید چاپ نشده اما کماکان برای 1400 هم قابل استفاده‌ست.

  • جمع‌بندی دین و زندگی خیلی سبز

در ابتدا درسنامه‌های درس به درس قرار گرفته. در درسنامه‌ها، نکات و خلاصه‌ی مطالب به صورت مختصر و مفید و البته با لحنی رسمی در حجمی کم نوشته شده. در بخش پیوست در انتهای کتاب، جدای از درسنامه‌ها، بعضی مفاهیم رو بیشتر هم بررسی کرده.

بعد از درسنامه‌ها، تست‌ها هم به صورت درس به درس قرار گرفته. این سوالات اغلب تست‌های سراسری هستن و تست تالیفی کمتر دیده میشه. تعداد سوالات حتی برای دوران جمع‌بندی هم بسیار کمه و این موضوع باعث شده تنوع تستی زیادی رو در این کتاب نبینیم که البته یکی از نقاط ضعف‌هاش محسوب میشه.

در ادامه، یک آزمون جامع و آزمون‌های سال 99 در انتهای کتاب قرار گرفته؛ آزمون‌های جامعی که تعدادشون کمه و بهتر بود که بیشتر باشه. پاسخنامه هم صرفا کلیدیه که دیگر نقطه ضعف این کتاب محسوب میشه.

با توجه به اینکه اغلب تست‌ها کنکوری هستن، سطح سوالات کاملا متوسطه و سوالات تالیفی نکته دار یا چالشی دیده نمیشه. در نتیجه با درنظر گرفتن این موضوع و البته تعداد کم سوالات، این کتاب میتونه برای افرادی مناسب باشه که در طول سال، تعداد زیادی تست تالیفی کار کردن و آمادگی بالایی در این درس دارن و میخوان در بازه نسبتا کوتاهی، مرور سریعی روی نکات تست‌های کنکورهای گذشته داشته باشن.

از اونجایی که خیلی سبز پاسخنامه تشریحی نداره، داوطلبینی که در این درس ضعیف هستن و تسلط کافی بر متن کتاب درسی ندارن، بهتره از منبع دیگری استفاده کنن.

  • جمع‌بندی دین و زندگی مهروماه

جمع‌بندی مهروماه، کتابی با محوریت درسنامه‌ست؛ با تعداد محدودی تست منتخب که در ایام نزدیک کنکوراستفاده میشه. این کتاب شامل درسنامه‌های خلاصه‌ی درس به درس هستش که آیات همراه با معنی و پیام آیه و نمودار درختی سرفصل‌های مباحث درس و نکات مهم متن کتاب درسی رو در خودش جای داده.

با توجه به خلاصه بودن درسنامه، این نیاز هست که قبلا متن کتاب درسی رو مطالعه کرده باشید. به علاوه، QR-Codeهایی در کتاب قرار داره که با اسکن کردنشون میتونید به توضیحات بیشتر مولف دسترسی پیدا کنید. عملا درسنامه و کیفیت جمع‌بندیش تا حدود زیادی انتظارات رو برآورده کرده. البته در انتهای کتاب، قسمتی به اسم “کشکول” قرار داره که آیات مهم، آیات پرتکرار، احکام و .. رو به طور ویژه جمع‌بندی کرده.

بعد از درسنامه هر درس، پانزده سوال ازش مطرح شده. تعداد تست‌ها برای پوشش همه نکات درس و سنجش تسلط، تعداد کمی هستش. همچنین فقط یک آزمون جامع در کتاب وجود داره که اصلا برای یک کتاب جمع‌بندی قابل قبول نیست.

سطح دشواری سوالات هم در حد متوسط و گاهی دشوار هستش. در واقع این کتاب هم مثل خیلی سبز، در بخش تست‌ها عملکرد خوبی نداشته. برخلاف سوالات اما، پاسخنامه بسیار کامله و سوالات رو به خوبی بررسی کرده.

نقطه قوت مهروماه، درسنامه کامل و با صفحه آرایی و رنگ‌بندی بسیار خوبش برای دسته بندی مطالبه. اما نقطه ضعف قابل توجهش، نداشتن آزمون‌های جامعه که مهم‌ترین نیاز داوطلبین در دوران جمع‌بندیه.

در نتیجه اگر در دوران جمع‌بندی تاکید و نیاز بیشتری به مطالعه‌ی درسنامه دارید، میتونید از این کتاب استفاده کنید. در غیر این صورت، برای تست زنی بیشتر و البته به صورت زمان‌دار، بهتره سراغ منابع دیگه برید.

  •  خط ویژه دین و زندگی

خط ویژه، کتابی با درسنامه‌های مفصل و تست‌های سراسری و البته تالیفی برای هر درسه. درسنامه مباحث کتاب درسی رو همراه با آیات و روایات مرتبط جمع بندی کرده. جدول‌هایی کاربردی هم برای جمع‌بندی آیات، احادیث، روایات و سایر مباحث ارائه شده. در کنار این موارد، صفحه‌آرایی و فونت خوب و مناسبی هم داره.

تست‌ها هم درس به درس مطرح شده و اکثرا سوالات سراسری رو پوشش میده. تعداد سوالات هر درس، حدود ۱۵ تا ۲۰ تسته که در سطح دشواری متوسط قرار میگیرن. اما در این کتاب، تست‌های جمع‌بندی جامع یا شبیه‌ساز کنکور وجود نداره و تنها مجموعه‌ی جامع، سوالات کنکور ۹۹ هستش که در انتهای کتاب قرار گرفته؛ موردی که نقطه ضعفی جدی محسوب میشه.

پاسخنامه هم کاملاً تشریحی نوشته شده و گزینه‌های سوالات و دام‌های تستی رو بررسی کرده.

درسنامه کتاب به خوبی میتونه پاسخگوی نیازهای مروری باشه. اما خط ویژه در بخش تست‌ها عملکرد خیلی خوبی نداشته و علاوه بر متوسط بودن سطح کیفی تست‌ها، نبودن آزمون‌های جامع تالیفی شبیه ساز کنکور از دیگر ضعف‌های کتاب محسوب میشه.
  • دور تند دین و زندگی سفیر خرد

این کتاب در واقع از چهار بخش اصلی تشکیل شده؛ در واقع به گفته‌ی مولف، چهار کتاب در یک کتاب جمع شده! این کتاب چاپ 99 هستش اما بعد از کنکور 99 تجدید چاپ نشده. با این وجود، برای کنکور 1400 قابل استفاده‌ست.

بخش اول شامل خلاصه‌ای تقریبا کامل و دسته‌بندی شده، به همراه 15 تست تالیفی از هر درس هستش. مباحث در قالب کادرها و نمودارهای مختلف، فشرده ولی کامل جمع‌بندی شده. با اینکه متن با فونت خیلی ریزی نوشته شده و به خاطر همین هم درسنامه زیاد حجیم نشده، ولی درسنامه سطح کیفی بالایی داره؛ در نتیجه برای افرادی که دینی رو نسبتا خوب یاد گرفتن، منبع مناسبیه.

تست‌ها در این قسمت، تالیفی و چالشی هستن. در ادامه هم پاسخنامه در کادرهایی منظم، به بررسی کامل سوالات پرداخته.

بخش دوم مربوط به دسته‌بندی آیات و روایات در 12 موضوع مختلفه (علت و معلول و …) که همراه توضیح و مثال مطرح شده. در ادامه هم یک آزمون برای هر موضوع ارائه شده. با این روند، درسنامه کامل‌تر شده اما خب در نظر داشته باشید که خوندنش زمان بیشتری رو هم لازم داره.

در بخش سوم، اصطلاحات مهم، اسامی و کلا موارد فراموش شدنی در کادرهایی جمع‌آوری شده که مرور راحت‌تری داشته باشه.

بخش چهارم هم، بخش آزمون‌های دوره‌ای و بخش اصلی تست‌های کتابه که هم سوالات سراسری رو شامل میشه و هم سوالات تالیفی رو. 3 آزمون جامع برای هر پایه، آزمون‌های جامع سه پایه و البته سوالات کنکور سراسری 98 در این بخش قرار گرفته. در کل، تست‌ها هم متنوع هستن و هم سطح کیفی متوسط تا دشواری دارن.

کتاب دور تند سفیر خرد، درسنامه بسیار کاملی داره که نکات مفاهیم و آیات رو به خوبی دسته بندی کرده. سطح دشواری تست‌ها نسبتا بالاست و تعدادشون هم مناسبه. به علاوه، پاسخنامه هم کاملا تشریحی و با توضیحات کافی نوشته شده.

همه این موارد باعث میشه دور تند دینی، کتاب کاملی باشه و به داوطلبین با پایه‌ی قوی و کسانی که وقت زیادی برای جمع‌بندی دارن و هدفشون درصدهای بالاست، پیشنهادش میکنیم.

اگر فرصت کمی برای جمع‌بندی دارین و صرفا دنبال کسب درصد معقولی در این درس هستین، منابع دیگری هستن که انتخاب مناسب‌تری باشن براتون.

  • زیپ دین و زندگی نشر الگو

این کتاب هم درس به درس نوشته شده. درسنامه‌ها با محوریت کتاب درسی تالیف شده و مباحث رو در قالب درسنامه‌های کوتاه و مختصر، مورد بررسی قرار داده. به علاوه، QR-Codeهایی هم وجود داره که با اسکن کردنشون، به توضیحات بیشتری دسترسی پیدا میکنید.

در طی درسنامه‌ها و همچنین بعدشون، تست‌هایی ارائه شده که مرور بهتری داشته باشید، اما خب واقعا تعداد کمی دارن. علاوه بر این تست‌ها، که آزمونک‌های ده سوالی بعد از هر درس مطرح شده که سوالاتشون هم اغلب کنکوریه و سطح دشواری نسبتا متوسطی داره.

از اونجایی که تعداد تست‌های این کتاب واقعا کمه، تنوع تستی مناسبی هم در کتاب دیده نمیشه. پاسخنامه اما نسبتا خوب تونسته تست‌ها رو با پاسخ تشریحی توضیح بده؛ هر چند گاهی به جای توضیح، بخشی از درسنامه رو ارائه کرده.

درسنامه کاملا خلاصه‌ست و تعداد تستها کمه و سطح دشواریشون هم کاملا متوسطه. در نتیجه زیپ نشرالگو برای داوطلبین با سطح درسی متوسط که میخوان مروری سریع و خلاصه روی نکات مهم دینی داشته باشن، میتونه مناسب باشه.

اگر وقت بیشتری برای جمع‌بندی دارید، بهتره که از منابعی با درسنامه‌ی کامل‌تر و تعداد تست بیشتر استفاده کنید. یا اگر هم این کتاب رو تهیه کردید، بهتره که در کنارش از منبعی با تعداد تست بیشتر استفاده کنید.

  • دور دنیا در نیم ساعت

طبق روال این کتاب‌ها، درسنامه نداره و کاملا تست محور تالیف شده. در این کتاب تست‌های هر پایه به صورت چند درس با هم، در کنار هم قرار گرفته. تست‌ها همگی تالیفی هستن و سوالات کنکوری در این کتاب دیده نمیشه؛ موضوعی که یکی دیگر از نقاط ضعف اصلی کتابه.

در این کتاب، 24 آزمون  به صورت مبحثی از مباحث دهم تا دوازدهم قرار داره؛ از هر فصل، 2 آزمون. آزمون اول به صورت تک درس و آزمون دوم هم به صورت تلفیقی طرح شده. تست‌ها سطح سطح دشواری متوسط دارن و تنوع تستی هم به خاطر تعداد نسبتا کم تست‌ها، کمه.

پاسخنامه‌ی بسیار کامل، تا حدی جای درسنامه رو پر کرده. همچنین تالیفی بودن تمام سوالات میتونه برای افرادی که در طول سال سوالات کنکوری رو کار کردن و در دوران جمع‌بندی به دنبال تست‌های جدید هستن، مناسب باشه. اما تعداد کم تست‌ها، باعث میشه خیلی مناسب جمع‌بندی نباشه؛ مگر اینکه نیاز به مرور مطالب در قالب تست و آزمون در تعداد کم داشته باشید.
  • موج آزمون دین و زندگی

موج آزمون دینی بیشتر از درسنامه، رو تست تاکید داره و پر از آزمون‌های درس به درس و جامعه. درسنامه کاملا مروریه؛ اگر قبلا مباحث دین و زندگی رو یاد گرفته باشید، با کمک درسنامه موج آزمون میتونید آیات رو همراه پیام و ترجمه و نکات مهم و سوال خیز، در جدول‌ها و نمودارهای درختی مرور کنید.

بعد از درسنامه هر درس، یک یا چند آزمون بسته به اهمیت و حجم درس مطرح شده. تعداد تست‌ها و آزمون‌ها در موج آزمون بسیار زیاده و در نتیجه، تیپ‌های مختلف سوالات رو به خوبی پوشش داده. اغلب تست‌ها تالیفیه، ولی سوالات کنکور رو هم میشه در بین تست‌ها دید. سطح دشواری سوالات هم در کل از متوسط تا دشوار چیده شده.

پاسخنامه کتاب نسبتا کامل به تشریح پاسخ سوالات پرداخته و نکات لازم رو هم یادآوری کرده.

مروری بودن درسنامه و تعداد بالای سوالات، این کتاب رو مناسب کسانی میکنه که قبلا دین و زندگی رو نسبتا خوب مطالعه کردن و الان به دنبال مرور و افزایش تسلط از طریق حل آزمون هستن.

اگر جزء داوطلبین به پایه‌ی ضعیف در این درس هستید، بهتره سراغ منابع دیگه با درسنامه‌ی کامل‌تر، توضیحات بیشتر و البته سوالات با سطح کمی آسون‌تر برید.

در نهایت، به صورت کلی، سفیر خرد و موج آزمون در یک سطح قرار میگیرن تقریبا؛ تفاوت رو نیاز شما به درسنامه‌ی مفصل یا آزمون‌ها و تست‌های بیشتر تعیین میکنه.

بهترین منابع جمع بندی

No Thoughts on بهترین منبع جمع بندی دین و زندگی کدام است؟

Leave A Comment

error: Content is protected !!