جمع بندی زیست شناسی

در ادامه‌ی مقایسه‌ی منابع جمع بندی زیست شناسی، و بعد از بررسی دو کتاب موج آزمون نشر الگو و فصل آزمون خیلی سبز، این بار به سایر منابع میرسیم تا در نهایت مقایسه رو کامل کنیم. همه کتاب‌ها قابل استفاده در کنکور 1400 هستن. در ضمن، توضیحات مربوط به فصل آزمون و موج آزمون رو میتونید اینجا ببینید: فصل آزمون خیلی سبز یا موج آزمون نشر الگو؟

  • جمع‌ بندی زیست شناسی خیلی سبز

مباحث به صورت درس به درس در این کتاب قرار گرفته؛ ابتدا درسنامه و بعدش هم تست‌ها. پاسخنامه هم در انتهای کتاب قرار گرفته. در درسنامه، مباحث زیست شناسی در نمودارها و جداول مختلف به خوبی پوشش داده شده و نکات رو تا جایی که ممکن بوده، خلاصه و مفید توضیح داده.

درسنامه همچنین اکثر شکل‌های کتاب درسی رو بررسی کرده و نکاتشون رو پوشش داده. به علاوه، عبارت‌های مهم و سوال‌خیز کنکور رو هم به طور جداگانه ارائه کرده که در ایام نزدیک کنکور، مرور بهتری رو این عبارت‌ها داشته باشید. عملا سطح کیفی درسنامه رو میشه بالاتر از متوسط در نظر گرفت.

در بخش تست‌ها، آزمون جامع در این کتاب دیده نمیشه؛ موردی که از عمده‌ترین ضعف‌های این کتابه. تست‌ها تالیفی هستن و سوالات کنکورهای سراسری هم پوشش داده نشده. هر چند سطح سوالات هم به مانند درسنامه، متوسط به بالاست، ولی به نظر میرسه تعداد و تنوع تست‌ها برای جمع‌ بندی زیست‌ شناسی کافی نباشه.

در پاسخنامه هم هر جا که لازم بوده، علاوه بر شرح پاسخ صحیح، گزینه‌های دیگر هم بررسی شده که درک بهتری از سوالات داشته باشید.

این کتاب با درسنامه‌ای خلاصه و نسبتا با کیفیت و البته تست‌های درس به درس، میتونه برای دانش‌آموزانی که پایه‌ی درسی و تسلط متوسطی در زیست شناسی دارن، گزینه‌ی مناسبی باشه.

اما اگر تسلط زیادی در زیست شناسی دارید، بهتره که از منابع دیگری با تست‌های دشوارتر و البته دارای آزمون‌های جامع، برای جمع‌بندی استفاده کنید.

  • جمع‌ بندی زیست شناسی مهروماه

مباحث در درسنامه، به صورت خلاصه و در قالب نکته‌ها و نمودارها جمع‌بندی شده. البته همه‌ی مطالب کتاب درسی هم در این جمع‌بندی قرار نداره و بیشتر مطالب مهم و کنکوری از نظر نویسنده، پوشش داده شده. تصاویر کتاب درسی هم به خوبی بررسی شده و همچنین یک بخش ویژه هم برای زیست شناسی جانوری در نظر گرفته شده.

تست‌های هر فصل در دو مدل آزمون قرار داره؛ آزمون عبارت که شامل چندین عبارت با جای خالی‌های چند گزینه‌ایه که یکی از نقاط قوت کتاب برای مرور و تسلط به متن کتاب درسی و مفاهیم جزئیش محسوب میشه. به علاوه، آزمونی 10 سوالی از هر فصل ارائه شده که البته به خاطر تعداد کم سوالات، همه نکات فصل رو پوشش نمیده.

در کنار این موارد، 5 آزمون جامع 50 سوالی هم در کتاب دیده میشه؛ بعد از هر پایه یک آزمون، و دو آزمون کنکور 99 و 98. سوالات هم شامل تست‌های تالیفی میشه و هم سراسری. سطح دشواری سوالات رو هم در حد متوسط ارزیابی میکنیم. پاسخنامه هم جدا از پاسخ تشریحی، کادرهای نکته داره که میتونه در مرور نکات موثر باشه.

درسنامه در حجم کمی، مطالب مهم و ترکیبی در سطح کتاب درسی رو جمع‌آوری کرده. البته به علت اندازه کوچک کتاب، مطالب فشرده شده و ممکنه هنگام مطالعه کمی اذیت کننده باشه.

این کتاب بیشتر مناسب کسب تسلط رو متن کتاب درسیه. در نتیجه اگر تسلط بالایی در زیست دارید، بهتره سراغ منابع دیگری با تست‌های بیشتر و دشوارتر برید. در غیر این صورت، اگر نیاز به درسنامه‌ای برای مرور عبارت‌های کتاب دارید، مهروماه میتونه از گزینه‌هاتون باشه.

  • 1000 تست جامع نشر دریافت (عمارلو)

این کتابِ آزمون محور، 20 آزمون جامع 50 سوالی رو شامل میشه؛ در واقع درسنامه‌ای نداره. تست‌ها تالیفی هستن و سطح دشواری سوالات هم در حد متوسط تا دشوار و حتی گاهی فراتر از کنکوره. شرایط آزمون مشابه کنکور سراسریه؛ حتی شماره‌گذاری سوالات که از 156 تا 205 شماره گذاری شده.

کیفیت سوالات و آزمون‌ها برای جمع‌بندی بسیار مناسبه. ولی سوالات سطح‌بندی نشده و این ممکنه در ارزیابی شما از اینکه در چه سطحی از سوالات مشکل پاسخ دهی دارید، مشکل ایجاد کنه.

پاسخنامه به صورت کاملا تشریحی، همه گزینه‌ها رو بررسی کرده و تونسته تا حدودی فقدان درسنامه رو پوشش بده؛ البته نکات در پاسخنامه، در کادرهای مجزا ارائه نشده و در ضمن متن پاسخ‌ها قرار گرفته. در پاسخنامه سعی شده توضیحات کاملا مربوط به نکته سوال باشه و از اضافه گویی پرهیز شده که باعث شده پاسخنامه حجمی معقول و مناسب دوران جمع‌بندی داشته باشه.

این کتاب برای کسانی مناسبه که در طول سال، همه‌ی مباحث زیست شناسی رو با کتاب درسی و تست‌های مناسب مبحثی پیش برده باشن، و الان به دنبال افزایش تسلط در حل تست آزمونی در کنار مرور کتاب درسی و نکات هستن.

پس دانش‌آموزان با پایه‌ی درسی قوی‌تر، مخاطبین اصلی این کتاب هستن. اگر سطح تسلط بالایی ندارید، بر حسب نیازتون به درسنامه یا تست‌های مبحثی، بهتره که از منابع دیگری استفاده کنید.

  • خط ویژه زیست شناسی

این کتاب در دو جلد پایه (دهم و یازدهم) و دوازدهم نوشته شده. درسنامه محوره و درسنامه هم به صورت فصل به فصل نوشته شده. ابتدا هدف کلی درس رو عنوان میکنه و بعد در یک نمودار درختی، شمایی کلی از فصل و نکاتش رو ارائه کرده؛ موردی که باعث میشه ذهن شما با دید بازتری به جمع‌بندی فصل نگاه کنه.

درسنامه با نمودارهای درختی، مطالب کتاب رو دسته‌بندی کرده و در مقابل هر دسته، جملات مربوطه از کتاب درسی قرار گرفته. این موضوع باعث میشه متن کتاب بیشتر مرور بشه و ذهن رو درگیر جملات تالیفی در دوران جمع بندی نکنه.

خط ویژه همه‌ی قیدهای مهم فصل رو در جدولی جمع‌آوری کرده و نکات تصاویر کتاب درسی رو هم نسبتا پوشش داده. در کل، درسنامه بیشتر در چارچوب کتاب درسی نوشته شده و نکات کنکوری یا فراتر از کتاب درسی کمتر استفاده شده؛ اما کتاب درسی به خوبی طبقه‌بندی شده و تقریبا تمام نکاتش بررسی میشه.

این دو جلد، تعداد کمی تست رو پوشش میدن. تست‌ها عمدتاً شامل سوالات سراسری هستن که در بخش تست‌های جامع در انتهای فصل قرار دارن. در نتیجه سطح دشواری تست‌ها هم در سطح کنکوره و سوالات دشوار تالیفی دیده نمیشه.

پاسخنامه هم اگرچه همه گزینه‌های سوالات رو بررسی کرده، اما چون درسنامه مفصلی داره، دیگه نکات بیشتری رو در پاسخ‌ها ارائه نکرده.

درسنامه به خاطر استفاده از جدول‌ها، نمودارها و همچنین رنگ‌بندی متنوع، نظم و دسته بندی بسیار خوبی داره. و از اونجایی که تقریبا تمام متنش از کتاب درسیه، منبع خیلی مناسبی برای جمع‌بندی و مرور مطالب کتاب و طبقه بندی اون‌ها در ذهنه.

ولی اگر تسلط زیادی رو متن کتاب و نکاتش دارید و الان نیاز درسنامه‌ای ندارید، بهتره سراغ منابعی با تست و آزمون‌های بیشتر و دشوارتر برید.

  • آزمون زیست شناسی جامع فاگو

این کتاب برخلاف اکثر کتاب‌ها این انتشارات، حجم کمی داره و کاملا آزمون محوره. در واقع درسنامه نداره. ولی در قسمت پاسخنامه، جدول‌های جمع‌بندی خوبی رو قرار داده و مباحث رو طبقه بندی کرده؛ مثل جمع‌بندی هورمون‌ها، جمع‌بندی موارد مربوط به ماهی‌ها، رفتار یادگیری و… .

این کتاب برای هر پایه، چهار آزمون ارائه کرده؛ آزمون نیم سال اول، آزمون نیم سال دوم، آزمون تصویری (بررسی شکل‌های کتاب) و آزمون جامع پایه. در ادامه هم آزمون جانوری، آزمون گیاهی، چهار آزمون شبیه ساز کنکور و دو آزمون از سوالات سراسری قرار گرفته.

تست‌های کتاب، پوشش مباحث و تنوع مناسبی دارن. آزمون‌های تصویری، جانوری و گیاهی هم از نقاط قوت کتابه. سطح دشواری سوالات، متوسط تا دشواره و تست‌ها اغلب تالیفی هستن. البته سوالات آزمون قلمچی هم دیده میشه.

پاسخنامه به صورت کاملا تشریحی، همه‌ی گزینه‌ها رو بررسی کرده. با کادرهای جمع‌بندی در این بخش، تونسته جای درسنامه رو هم تا حدودی پر کنه. همچنین کادرهایی به نام “حرفه‌ای باش” داره که روش حل تیپ‌های مختلف تستی رو آموزش میده.

این کتاب تقریبا در همه بخش‌ها خوب کار کرده؛ از صفحه‌آرایی مناسب که نکات مهم بیشتر به چشم بیان و مطالعه خسته کننده نباشه، تا تعداد تست‌ها و طبقه‌بندیشون در آزمون‌ها. پاسخنامه هم کامله که با در نظر گرفتن این مورد، فقدان درسنامه هم توجیه میشه؛ مطالب تا حد زیادی در پاسخنامه پوشش داده شده و حجم کتاب هم بالا نرفته.

عملا این کتاب با آزمون‌های جامع و سوالات سطح بالا، منبع مناسبی برای جمع‌بندیه؛ به شرطی که تسلط نسبتا بالایی رو زیست شناسی داشته باشید و به درسنامه مروری آنچنان نیازی نداشته باشید. با تسلط نه چندان بالا یا نیاز به درسنامه و تست‌های مبحثی، بهتره از منابع دیگری استفاده کنید تا مرور بهتری داشته باشید.

اگر توضیحات مربوط به موج آزمون نشر الگو و فصل آزمون خیلی سبز رو نخوندید، میتونید در این لینک بهش دسترسی داشته باشید: مقایسه‌ی موج آزمون با فصل آزمون

در نهایت، اگر انتخابتون بین موج آزمون نشر الگو و آزمون جامع فاگو بود (که تقریبا هم سطح قرار گرفتن)، به این نکته توجه کنید: انتخاب، بین مطالعه‌ی بیشتر یا حل تست بیشتره.

در واقع پاسخنامه‌ی فاگو، نسبت به موج آزمون، نظم خیلی بهتری داره و از نظر توضیحی، کامل‌تره. از طرف دیگه اما، تعداد سوالات موج آزمون بیشتر از فاگو هستش. در نتیجه اگر سطح تسلط بالاتری دارید و میخواید مطالب رو با تست بیشتر جمع‌بندی کنید، میتونید موج آزمون رو انتخاب کنید.

اما اگر هنوز هم در کنار حل تست، نیاز به یک منبع مطالعاتی مناسب دارید که نکات رو به خوبی پوشش داده باشه، فاگو منبع مناسبیه؛ اگرچه تعداد تست کمتری داره. 

بهترین منابع جمع بندی

No Thoughts on بهترین منبع جمع بندی زیست شناسی کدام است؟

Leave A Comment

error: Content is protected !!