جمع بندی فیزیک

در این نوشتار، برای پیدا کردن بهترین منبع جمع بندی فیزیک تجربی، منابع جمع بندی این درس رو با هم مقایسه میکنیم. کتاب‌های بررسی شده، مناسب استفاده در کنکور 1400 هستن. اگر توضیحات مربوط به موج آزمون فیزیک نشر الگو و فصل آزمون خیلی سبز رو نخوندید، میتونید اینجا کلیک کنید.

  • جمع ‌بندی فیزیک خیلی سبز

مباحث در این کتاب به صورت درس به درس پوشش داده شده. ابتدا درسنامه به همراه نمونه تست مطرح شده و در ادامه هم تست‌های مربوطه قرار گرفته.

درسنامه‌ها کاملا خلاصه نوشته شده. ساختار درسنامه‌ برای یک کتاب جمع‌بندی خیلی مناسب نیست؛ توضیحات متنیه و جدول و نمودارهای خیلی کمی برای دسته بندی مطالب داره. همچنین نکات مهم‌تر و فرمول‌ها به طور ویژه از مابقی متن متمایز نشدن؛ مواردی که از ویژگی‌های مورد انتظار درسنامه‌ی جمع بندی هستن. در نتیجه سطح کیفی درسنامه رو در حد متوسط ارزیابی میکنیم.

تست‌ها رو سوالات کنکورهای سراسری تشکیل میدن؛ در نتیجه تست‌های دشوار تالیفی دیده نمیشه و تعداد تست‌ها هم برای جمع‌بندی فیزیک بسیار کمه. این موضوع همچنین باعث میشه تنوع تستی بسیار کمی در هر فصل وجود داشته باشه و همه مباحث به خوبی مرور و جمع‌بندی نشن.

در انتهای کتاب هم فقط 2 آزمون جامع 30 سوالی به سبک کنکور قرار داره و در کل، تست‌ها سطح دشواری متوسط دارن. پاسخنامه اما کامل نوشته شده و نکات سوالات رو تشریح کرده و جزو معدود نکات مثبت کتاب محسوب میشه.

به طورکلی با توجه به توضیحی بودن درسنامه، تعداد کم و البته کنکوری بودن تست‌ها و پاسخنامه کاملا تشریحی، این کتاب به داوطلبینی پیشنهاد میشه که در فیزیک نسبتا ضعیف هستن و همچنین وقت زیادی برای جمع‌بندی و مرور ندارن؛ و البته میخوان درصد معقول و متعادلی در کنکور کسب کنن.

پس این کتاب برای دانش آموزان با سطح درسی و درصد هدف بالاتر در کنکور، کافی نخواهد بود.

  • جمع بندی فیزیک مهروماه

این کتاب به صورت درسنامه محور، با سوالات کنکور سراسری به صورت درس به درس، فیزیک رو جمع بندی کرده. ابتدا درسنامه‌ی هر فصل به صورت توضیحات خلاصه و همراه مثال ارائه شده. در ادامه‌ی این بخش که اکثر مباحث رو در حد کتاب درسی و کنکور جمع‌بندی کرده، نمودار درختی و جدول‌هایی قرار داره که در هر فصل بتونید مرور خیلی سریعی داشته باشید.

سطح کیفی درسنامه، بالاتر از متوسطه؛ البته برای کسانی مناسبه که مطالب رو قبلا یاد گرفتن و الان دنبال جمع بندی نکات کلیدی و مهم هستن.

تست‌های هر فصل، بعد از درسنامه قرار گرفته و سوالات هم، مثل خیلی سبز، سوالات سراسری هستن. تعدادی از سوالات در ضمن درسنامه ارائه شده و در انتهای هر فصل هم، یک آزمون 15 تا 20 سوالی ارائه شده. چند آزمون جامع هم در انتهای کتاب مطرح شده.

عملا سطح دشواری و کیفیت تست‌ها، چیزی در حد متوسط و هماهنگ با کنکوره و برای دانش آموزانی که دنبال سوالات دشوار برای افزایش سطح تسلط هستن، شاید خیلی انتخاب مناسبی نباشه. به علاوه یکی دیگر از نقاط ضعف کتاب، تعداد کم سوالات هر فصله که خصوصا در فصل‌های سوال‌خیز، باعث میشه جمع بندی تستی کامل نباشه.

حجم کتاب بر حسب محتوایی که ارائه کرده، مناسبه. محتوای کتاب برای دانش آموزانی که سطح درسی متوسط در فیزیک دارن و میخوان مباحث رو با درسنامه مروری و سوالات کنکور جمع بندی کنن مناسبه. با این وجود بهتره دانش آموزانی که سطح درسی قوی در فیزیک دارن، سراغ منابعی با تست بیشتر و دشوارتر برن.
  • خط ویژه فیزیک

خط ویژه فیزیک در دو جلد پایه و دوازدهم منتشر شده. این کتاب بیشتر بر پایه‌ی درسنامه نوشته شده و عمده‌ی کتاب شامل درسنامه‌ها، خلاصه مطالب و جدول‌های جمع‌بندیه. ابتدا یک طرح درسی کلی در نمودار درختی ارائه میشه که سر فصل‌ها، تعاریف و فرمول‌ها رو شامل میشه.

در ادامه، توضیحات مختصری راجع به مفاهیم درس ارائه شده و جدول‌های خلاصه فرمول‌ها و نکات هم مطرح شده. اما تعداد مثال‌های درسنامه کمه و چون آموزش فیزیک بیشتر بر پایه حل مثال قرار داره، این موضوع از نقاط ضعف کتاب محسوب میشه.

درسنامه‌ی خط ویژه برای کسانی که نیاز به مرور مفاهیم یا فرمول‌های فیزیک دارن، میتونه کمک کننده باشه؛ اما برای رسیدن به درصد هدف بالا در کنکور و یادگیری کامل و مفهومی، به هیچ عنوان منبع مناسبی نیست.

تست‌های سراسری و تست‌های تالیفی مشابه، بعد از هر فصل ارائه شده. تعداد این تست‌ها علی رغم وابسته بودن مرور فیزیک به حل تست، زیاد نیست. به علاوه، با توجه به کنکوری بودن اکثریت سوالات، سطح دشواری تست‌ها خیلی بالا نیست و گاهی سوالات بسیار آسونی هم مطرح شده.

پاسخنامه‌ی کتاب، کاملاً تشریحی مسائل رو حل کرده و حتی گاهی با دو روش تستی و تشریحی به سوالات پاسخ داده؛ روندی که از نکات مثبت کتاب محسوب میشه.

درسنامه‌ی خط ویژه بسیار مرتب نوشته شده و نظم ذهنی خیلی خوبی برای مخاطب ایجاد میکنه؛ اما حجمش برای داوطلبین با سطح درسی قوی، کمی زیاده.

عملا با توجه به ویژگی‌های درسنامه و تست‌ها که بالا بهش اشاره کردیم و غالبا تست‌های سراسری هستن، خط ویژه برای داوطلبین متوسط و کمی ضعیف میتونه انتخاب مناسبی برای جمع بندی باشه.

  • جمع بندی فیزیک به سبک لیزری!

جمع بندی فیزیک لیزری، کتابی متفاوت به نسبت منابع جمع بندی دیگه‌ست. این کتاب شامل 5 بخش به اسم “فوتون” هستش. نکته‌ای که همین ابتدا باید بهش اشاره کنیم، رنگ بندی نامناسب کتاب در صفحه آراییه که ممکنه گاهی رو مطالعه تاثیر بذاره.

فوتون اول: درسنامه‌ای مختصر و مفید به همراه تست‌هایی از دهم تا دوازدهم که تمرکزش رو شناخت تیپ تست‌ها و مرور نکات و فرمول‌هاست. سطح دشواری سوالات در این بخش بالاست و تنوع تستی هم مناسب و کافی به نظر میرسه.

فوتون دوم (مفاهیم تستی): در این بخش، مفاهیم کتاب درسی و کنکور، در هر سه پایه، همراه با تست بررسی شده و امکان مرورشون رو به خوبی فراهم کرده.

فوتون سوم (گزاره‌های تستی): مباحث حفظی فیزیک برای هر سه پایه در این بخش طبقه‌بندی شده؛ هم به صورت پایه به پایه و هم به صورت مبحثی. این بخش از نکات مثبت کتابه و میتونه در حل تست‌های حفظیات فیزیک کمک کننده باشه.

فوتون چهارم (آزمون جامع): سه آزمون جامع شبیه ساز کنکور در این بخش قرار داره. مولف در ابتدای کتاب توصیه کرده که “اگر در دوران جمع بندی هستید، بهتره مطالعه‌ی کتاب رو از فوتون چهار و پنج شروع کنید”. البته با توجه به سطح درسی شما و زمانی که در اختیار دارید، این موضوع میتونه متفاوت بشه.

فوتون پنجم: نهایتا در این بخش، تست‌هایی برای مرور دوره‌ای مباحث قرار گرفته.

درسنامه‌هایی که در بخش‌های مختلف کتاب قرار داره، کیفیت متوسط به بالایی دارن و نکات و جدول‌های جمع بندی مناسبی رو هم شامل میشن؛ عملا میشه به عنوان یک کتاب جمع بندی مناسب ازش اسم برد.

تست‌های این کتاب اکثرا تالیفی هستن و سعی شده مدل‌های مختلف سوال در سبک کنکور پوشش داده بشه. البته در این بخش، پوشش کم سوالات سراسری و نیاز به یک منبع دیگه برای بررسی سوالات کنکور، از نقاط ضعف کتاب محسوب میشه.

در آزمون‌های جامع هم سطح دشواری سوالات بالاست و کیفیت و تنوع سوالات هم قابل توجهه. البته خب این مورد باعث میشه کسانی که سطح پایه‌ی نسبتا ضعیفی در فیزیک دارن، کمی سخت با کتاب پیش برن. پاسخنامه‌ هم در هر قسمت، به شکلی متفاوت مطرح شده؛ اما مواردی که لازم بوده رو پوشش داده.

هر چند مولف ذکر کرده که میتونید از این کتاب هم در طی سال تحصیلی و هم در دوران جمع بندی استفاده کنید، ولی آنچه در بررسی‌ها برای ما در تیم آزموت مشخص شده، اینه که این کتاب در نهایت میتونه به عنوان منبع دوم در طول سال استفاده بشه؛ نه منبع اصلی.

ساختار نکته محور و کاربردی درسنامه، بررسی تیپ سوالات و پرهیز از ذکر توضیحات اضافی در کنار سوالات نسبتا دشوار و چالشی، باعث میشه این کتاب مناسب داوطلبین با سطح درسی قوی باشه که میخوان قبل از تست‌زنی، فرمول‌ها و نکات تستی رو مرور کنن.

طبیعتا کسانی که سطح درسی نسبتا پایین‌تری دارن، نیاز به درسنامه‌ای با توضیحات بیشتر خواهند داشت و ممکنه در پیشروی با این کتاب، کمی به مشکل بخورن.

  • مینی میکروطلایی؛ فوت و فن جمع بندی فیزیک

این کتاب هم هر سه پایه رو با درسنامه و تست پوشش میده؛ به طوری که در هر دو صفحه‌ای که به روی شما بازه، یک صفحه به درسنامه و صفحه بعد هم به تست و پاسخ اختصاص داده شده.

مولف تا حدودی تونسته که درسنامه‌های کاملی رو در اختیار مخاطبین قرار بده؛ ولی درسنامه‌ها انسجام خاصی ندارن که البته میتونه به دلیل ساختار آموزشی کتاب باشه.

ساختار کتاب به شکلیه که بتونید در زمان کم، یک دور فیزیک رو به همراه درسنامه و تست‌هایی که حالت آموزشی دارن و باعث آشنایی شما با تیپ تست‌های هر مبحث میشن، جمع‌بندی و مرور کنید. تست‌ها از سوالات سراسری و تالیفی تشکیل میشن و برای هر مبحث گزینش شده هستن.

تست‌ها بلافاصله بعد از درسنامه‌ها قرار گرفتن و پاسخنامه هم در زیر هر سوال نوشته شده. این ساختار باعث میشه که به تست‌های این کتاب بیشتر به دید تست‌های آموزشی و مروری نگاه کرد تا تست‌های ارزیابی. از همین جهت، استفاده از این کتاب رو به دانش آموزان با سطح درسی ضعیف تا متوسط توصیه میکنیم.

اگر توضیحات مربوط به موج آزمون فیزیک نشر الگو و فصل آزمون خیلی سبز رو نخوندید، میتونید اینجا کلیک کنید.

در نهایت به این نکته هم باید اشاره کنیم که انتخاب بین موج آزمون نشر الگو و فیزیک لیزری، به سطح تسلط شما و نیاز شما به درسنامه بستگی داره؛ در واقع فیزیک لیزری توضیحات درسنامه‌ای بیشتری رو شامل میشه.

بهترین منابع جمع بندی

No Thoughts on بهترین منبع جمع بندی فیزیک کدام است؟

Leave A Comment

error: Content is protected !!