شبیه ساز کنکور

در این نوشتار، به این سوال خواهیم پرداخت که آیا منابع جمع بندی جامع و به نوعی شبیه ساز کنکور، تفاوتی با هم دارن یا نه؟ سعی کردیم نقطه تمایز و تشابه کتاب‌ها رو براتون بارزتر کنیم که راحت تر بتونید تصمیم بگیرید؛ هر چند خیلی انتخاب سختی نیست.

 • دور دنیا در چهار ساعت گاج

این کتاب، سوالات کنکور 6 سال اخیر داخل و خارج کشور رو گردآوری کرده و مجموعا 12 آزمون در اختیارتون میذاره و ساختار هر آزمون، مشابه دفترچه سوالات کنکور سراسریه. البته صفحه آرایی آزمون‌ها خیلی شبیه دفترچه‌های کنکوری نیست ولی طراحی ساده‌ای داره.

از اونجایی که کنکور نظام جدید از سال 98 به بعد در حال برگزاریه، مولفین با توجه به تفاوت‌ کتاب‌های درسی و البته تغییرات چشمگیری که برخی از دروس و مباحث داشتن، با  اصلاح یا جایگزینی سوالات مباحثی که در کتاب‌های درسی جدید حذف یا دچار تغییرات اساسی شده، سوالات کنکور نظام قدیم رو برای داوطلبین نظام جدید قابل استفاده کردن. میزان این تغییرات در سوالات مختلف متفاوت بوده که در پاسخنامه ذکر شده.

پاسخنامه‌ی آزمون‌ها در جلد دوم قرار گرفته. با وجود کامل بودن پاسخنامه و بررسی همه‌ی گزینه‌های سوالات به صورت تشریحی و مفصل، جدول یا کادرهای نکات به صورت مجزا دیده نمیشه.

با وجود این تفصیل در پاسخ سوالات خصوصا در درسی مثل دین و زندگی، اگر سطح تسلط بالایی در دروس نداشته باشید هم در پیش رفتن با پاسخنامه مشکل زیادی نخواهید داشت؛ چراکه به اندازه کافی نکات سوالات تشریح شده.

 • چند کنکور خیلی سبز

جلد اول کتاب شامل بسته جزوات آزمون‌های سراسری داخل و خارج از سال 94 تا 99 (12 آزمون) به همراه پاسخ برگ برای هر آزمون هستش. این جزوه‌ها دقیقا مشابه با دفترچه آزمون سراسری طراحی شده. به مانند دور دنیای گاج، سوالات کنکورهای نظام قدیم با اصلاح یا جایگزینی، با کتاب‌های درسی نظام جدید منطبق شده.

پاسخنامه‌ی تشریحی در جلد دوم و در دو ستون قرار گرفته. در این کتاب، علاوه بر پاسخ سوالات، گاهی کادرهای درسنامه‌ای و نکات هم دیده میشه (کادرهای روش‌های تستی و …) اما با این وجود، خیلی به تفصیل و توضیح سوال نپرداخته و پاسخ‌ها رو خلاصه و تا جایی که ممکن بوده، کامل ارائه کرده؛ بدون اضافه گویی!

علاوه بر این‌ها، در پاسخ هر سوال، آدرس سوال از کتاب درسی هم نوشته شده که برای مرور و رفع اشکال یک مبحث خاص، میتونه بسیار مفید باشه؛ خصوصا برای دانش آموزانی که تسلط بالایی رو مباحث ندارن.

هر چند پاسخ سوالات صفحه آرایی و نظم خوبی نداره و کمی شلوغ به نظر میرسه، ولی در کل میشه درسنامه رو در سطح کیفی متوسط به بالا جا داد.

این کتاب بیشتر از دور دنیای گاج، دفترچه کنکور رو شبیه سازی کرده و اگر با شلوغی و صفحه آرایی پاسخنامه مشکلی نداشته باشید، منبع مناسبی برای بررسی آزمون‌های کنکوره.
 • کنکوریوم مهروماه

کنکوریوم هم مثل منابع قبلی، دفترچه سوالات کنکورهای 94 تا 99 (مجموعا 12 آزمون) رو همراه با 12 پاسخ برگ گردآوری کرده. دفترچه‌ی سوالات کاملا مشابه دفترچه‌های کنکور سراسریه.

در این مجموعه هم سوالات نظام قدیم بر اساس منابع نظام جدید، بازنویسی یا جایگزین شده. همچنین مثل سایر منابع، حذفیات کنکور 1400 رو هم اعمال کرده.

پاسخنامه در جلد دوم قرار داره، ولی میتونید پاسخنامه رو از اپلیکشن مهروماه به صورت رایگان هم دریافت کنید که نکته مثبتی برای این کتاب محسوب میشه. پاسخنامه در دو ستون و بسیار منظم و ساده ارائه شده. پاسخ‌ها مفصل شرح داده شده، آدرس سوالات در کتاب درسی هم عنوان شده، اما کادرهای نکات در پاسخنامه‌ی این کتاب دیده نمیشه.

در هر دو جلد، بخشی وجود داره که دو کنکور نظام جدید 98 و 99 از جنبه‌های مختلف، مثل بودجه‌بندی سوالات هر فصل و هر پایه، تعداد سوالات محاسباتی و مفهومی و حفظی و… آنالیز شدن. همچنین در ادامه توضیحات مولف قرار داره که مثل یک مشاور، نکات و استراتژی‌های خاص هر درس در حل سوالات رو بیان کرده که میتونه خیلی مفید باشه.

 • زرد قلمچی

جلد اول این مجموعه شامل سوالات و خلاصه نکات دروس اختصاصی آزمون‌هاست. این کتاب با شعار «۸+۲+۲» چاپ شده. دلیلش هم ساختار آزمون‌‎های این کتابه:

2 آزمون داخل و خارج از کشور ۹۹ رشته تجربی + ۲ آزمون داخل و خارج از کشور ۹۸ رشته تجربی + 8 آزمون گزینش شده از سؤالات کنکورهای گذشته و سؤالات تألیفی و آزمون‌های کانون که شناسنامه هر سوال هم عنوان شده. عملا 12 آزمون داره که سوالات تالیفی در این کتاب، بیشتر از منابع مشابه هستش. از همین جهت ممکنه است سطح سوالات برای داوطلبین با پایه‌ی درسی ضعیف‌تر، کمی دشوار به نظر برسه.

قبل از شروع سوالات اختصاصی در هر آزمون، یک بخش خلاصه درس وجود داره که به مرور نکات کمک میکنه و یک جمع‌بندی کلی محسوب میشه. ولی خب حواستون باشه که حین آزمون این بخش رو نخونید؛ یا با فاصله مناسب قبل آزمون بخونیدش، یا بعد از آزمون و حین بررسی سوالات.

در جلد دوم پاسخنامه ارائه شده. پاسخنامه با خطی بسیار ریز نوشته شده که خوندنش رو سخت میکنه اما با این وجود، نکات مهم در هر سوال، با رنگ قرمز مجزا شده. پاسخ سوالات هم خلاصه و مفید ارائه شده و نکات حاشیه‌ای یا توضیح و تفصیل بیشتر دیده نمیشه. به علاوه آدرس سوال از کتاب درسی هم قید شده.

با توجه به این که بخشی از سوالات، تالیفی و از سوالات آزمون‌های کانونه، میتونه برای افرادی مناسب باشه که در طول سال، سوالات کنکوری رو بررسی کردن و میخوان تعدادی سوال جدید هم در برنامه داشته باشن.

اما خب کسانی که هنوز تسلط کافی رو سوالات کنکوری ندارن یا در طول سال، مطالعه و تست زنی کافی نداشتن، بهتره در بازه‌ی جمع بندی از کتاب‌هایی استفاده کنن که شامل سوالات تالیفی نباشه؛ چرا که در این دوره، اولویت، تسلط بر سوالات کنکوریه.

به یاد داشته باشید که پاسخنامه‌ی زرد قلمچی، نسبت به سایر منابع، کمی خلاصه‌ست و ممکنه برای داوطلبین با پایه‌ی ضعیف کافی نباشه.

 • جامع سنجش تجربی (چاپ 99؛ بعد از کنکور 99 تجدید چاپ نشده)

این کتاب در سه بخش گردآوری و تالیف شده. در بخش اول، 7 آزمون مطابق با کنکور 99 قرار داره:

 • آزمون سراسری داخل و خارج کشور 98
 • آزمون جامع سنجش نوبت دوم اردیبهشت
 • آزمون جامع سنجش نوبت سوم خرداد
 • آزمون جامع سنجش نوبت چهارم خرداد
 • 2 آزمون تالیفی سنجش؛ همسنگ با آزمون سراسری 1399

این آزمون‌های جامع برای مرور مباحث و شبیه سازی کنکور میتونه بسیار مناسب باشه. از اون جایی که سوالات تالیفی هم در این آزمون‌ها دیده میشه، میتونه محک خوبی برای سنجش آموخته‌هاتون باشه.

بخش دوم شامل پاسخنامه‌های تشریحی این 7 آزمون به همراه بررسی و تشریح گزینه‌های سوالاته. پاسخنامه کامله و نکات هر سوال رو هر جا نیاز بوده، توضیح مفصلی داده. چند جدول ضمیمه هم داره که درصدهای هر آزمون رو ثبت کنید و اشتباهات خودتون رو برای رفع اشکال یادداشت کنید.

در بخش سوم، سوالات دروس ریاضی، فیزیک و شیمی آزمون سراسری رشته ریاضی داخل و خارج کشور سال 98 که برای داوطلبین تجربی قابل استفاده‌ست، ارائه شده.

این 6 مجموعه تست، با بررسی سوالات مشترک ریاضی و تجربی در 3 درس اختصاصی، باعث میشه تمرین و تکرار بیشتری در این مباحث داشته باشید و عملا یکی از نقاط تمایز این کتاب با سایر منابع محسوب میشه.

در آزمون‌های سنجش، بعضا سوالاتی با دشواری فراتر از کنکور یا کمی غیر استاندارد دیده میشه. در نتیجه بهتره بررسی سوالات سنجش، اولویت دوم بعد از تسلط کافی بر سوالات کنکوری باشه.

این کتاب میتونه برای داوطلبین با پایه‌ی درسی قوی که تسلط خوبی بر سوالات کنکور پیدا کردن و زمان کافی برای بررسی سوالات جدید دارن، منبع مناسبی باشه.
اما به داوطلبینی که پایه‌ی ضعیف‌تر دارن یا کنکورهای اخیر رو بررسی نکردن، پیشنهاد میکنیم حتما اولویتشون با منابعی باشه که تماما کنکوری هستن و اگر وقت اضافه داشتن، برای بررسی سوالات سنجش سراغ این کتاب بیان.

البته این موارد برای کسی صدق میکنه که کتاب رو داره، در غیر این صورت اگر قرار بر خرید کتابه، که خب کتاب‌های ویرایش شده بر اساس کنکور 99، قطعا پیشنهاد ارجح تریه براتون.

 • دفترچه‌های کنکور مهروماه

دفترچه‌های کنکور مهروماه، به صورت جداگانه و برای هر سال و هر آزمون چاپ شده؛ هر دفترچه شامل سوالات عمومی، اختصاصی و پاسخنامه‌ست. در نتیجه اگر قصد داشته باشید فقط به یک یا چند مجموعه از سوالات کنکور پاسخ بدید، میتونید فقط هزینه‌ی دفترچه مورد نظرتون رو بپردازید.

پاسخنامه‌ در این مجموعه‌ها، کاملا تشریحیه و همه‌ی گزینه‌های سوالات رو بررسی کرده و نکات مهمشون رو مطرح کرده. این پاسخنامه‌ها به سبب کاملا تشریحی بودنشون، میتونه برای داوطلبین با پایه‌ی ضعیف‌تر هم مناسب باشه.

عملا این دفترچه‌ها، نکته قابل ذکر بیشتری ندارن 🙂

همونطوری که خوندید، سعی کردیم نقاط تمایز کتاب‌ها رو در کنار تشابه‌ها بررسی کنیم. عملا برای انتخاب باید فاکتورهایی مثل وضعیت پاسخنامه، وجود سوالات تالیفی یا مثلا مشابه بودن با دفترچه کنکور رو در نظر بگیرید. وگرنه این کتاب‌ها تفاوت آنچنانی با هم ندارن و غیر از کتاب سنجش که کمی کمتر از سایر منابع برای جمع بندی کنکور مناسبه، مابقی تقریبا در یک سطح قرار میگیرن.

پس از این جهت، وسواس یا اضطرابی نداشته باشید و رو روش درست جمع بندی با آزمون‌های کنکوری متمرکز بشید.

بهترین منابع جمع بندی

No Thoughts on مقایسه منابع جامع جمع بندی و شبیه ساز کنکور

Leave A Comment

error: Content is protected !!