جمع بندی ریاضی تجربی

جمع بندی ریاضی تجربی

همه کتاب‌های بررسی شده، مناسب استفاده در کنکور 1400 رشته‌ی تجربی هستن. یادتون نره جدول امتیازها و رتبه بندی رو در پایین صفحه حتما چک کنید 🙂
 • جمع بندی ریاضی تجربی مهروماه
  جمع بندی ریاضی تجربی

این کتاب بیشتر جنبه آموزشی داره و سعی کرده مطالب رو به صورت موضوعی در قالب آموزش درسنامه‌ای و تست و مثال جمع بندی کنه. درسنامه‌ها خلاصه، ساده و روان نوشته شده و صرفا بیان فرمول‌ها نیست؛ بلکه مفاهیم هم آموزش داده شده.

سطح کیفی درسنامه‌ها در حد متوسطه و برای دانش آموزان با پایه‌ی درسی ضعیف تا متوسط که نیاز به درسنامه توضیحی دارن، انتخاب مناسبیه.

سوالات علاوه بر انتهای درسنامه، در آزمون‌های میان وعده در مابین درسنامه‌ها هم عنوان شده. سوالات آزمون‌ها هم سطح با سوالات کنکوریه و اغلب هم شامل سوالات سراسریه. بخشی به نام “هایپر تست” هم در کتاب دیده میشه که تست‌های سطح بالاتر و با ایده‌ی جدید و البته در چارچوب کنکور رو در خودش داره؛ این سوالات اکثرا تالیفی هستن.

در کل با وجود تعداد کم تست‌ها در کتاب، تنوع تستی خوبی داره و میشه باهاش جمع بندی نسبتا مناسبی داشت.

پاسخنامه هم کامله و سوالات رو پوشش میده؛ اما برای سوالات “هایپر تست” و “دو آزمون جامع” (در انتهای کتاب) پاسخ کلیدی به همراه QR-Code ارائه شده که با اسکن کردنشون، به فایل pdf پاسخنامه تشریحی دسترسی خواهید داشت. همچنین سوالات دشوار، پاسخ ویدیویی دارن که با اسکن کد قابل دسترس هستن و میتونه ابزار خیلی خوبی باشه.

درسنامه صرفا نکته محور نیست و توضیحات و مثال‌های متعدد ارائه کرده که برای داوطلبین با پایه‌ی درسی متوسط و ضعیف مناسبه؛ اما خب برای داوطلبین با پیش زمینه قوی در ریاضی که تسلط بیشتری دارن، میتونه خسته کننده باشه.

سوالات با سطح دشواری متوسط و بالاتر دیده میشه؛ اما تعداد سوالات خیلی کمه و اگر زمان کافی برای جمع بندی دارید، بهتره صرفا به این تعداد سوال اکتفا نکنید یا اینکه سراغ منابع با تعداد سوالات بیشتر برید.

 • خط ویژه ریاضیات تجربی جامع گاج
  جمع بندی ریاضی تجربی

خط ویژه هم مثل مهروماه، آزمون محور نیست و مطالب رو در قالب کادرهای درسنامه‌ای جمع بندی کرده. درسنامه‌ها به صورت نکته‌وار اکثر مباحث کتاب درسی رو پوشش دادن؛ اما خلاصه هستن و مفاهیم به خوبی توضیح داده نشده و مثال و تست هم در کادرهای درسنامه جایی نداره.

عملا سطح کیفی متوسط داره؛ ولی با این وجود برای دانش آموزانی مناسبه که با مباحث آشنایی نسبی دارن و میتونن با نکته‌وار بودن درسنامه کنار بیان و پیش برن.

بعد از هر درسنامه هم سوالات رو ارائه کرده که اغلب تست‌های سراسری هستن. تست‌های دشوار علامت‌دار شده و از ویژگی‌های خوب کتاب محسوب میشه. تنوع تستی هم در کتاب در حد مناسبیه؛ اما آزمون جامع نداره که از نکات منفی کتابه. پاسخ تشریحی هر سوال هم بلافاصله بعد سوال مطرح شده؛ این پاسخ‌ها کامل هستن و راه‌حل‌ها رو به خوبی توضیح دادن.

به طور کلی به علت نوع طبقه بندی سوالات که آزمون محور نیست و ارائه پاسخ هر سوال، بلافاصله بعد از خودش، همچنین به علت سطح دشواری متوسط سوالات، خط ویژه به دانش آموزان با پایه درسی قوی پیشنهاد نمیشه.

از طرفی با توجه به این که درسنامه تقریبا خلاصه هست و توضیحات زیادی نداره، اگر پایه ضعیفی در ریاضی دارید و این کتاب رو تهیه کردید، پیشنهاد میکنیم که در کنارش، از منبع دیگه‌ای برای درسنامه استفاده کنید.

 • دور دنیا در نیم ساعت ریاضیات تجربی گاج
  جمع بندی ریاضی تجربی

دور دنیا کتاب تست محوریه که هیچ درسنامه‌ای نداره. این کتاب شامل تست‌های تالیفی و سراسری هستش که به صورت موضوعی مطرح شده، هر مبحث حدود 20 تست داره و مجموعا ۹۰۰ تست رو دربر میگیره؛ تعدادی که برای جمع بندی ریاضی کاملا مناسبه. البته با این تعداد، منطقا باید زمان کافی براش در نظر بگیرید.

سطح دشواری تست‌ها عمدتا متوسطه؛ هر چند گاهی سوالاتی با ایده‌‌ی جدید هم دیده می‌شه. در انتهای کتاب، 6 آزمون جامع شبیه ساز ریاضی کنکور ارائه شده که سوالاتش کیفیت نسبتا بالایی داره و از نکات مثبت کتاب محسوب میشه. (کنکور 99 هم در ویرایش کتاب برای کنکور 1400 موجوده).

پاسخنامه سوالات رو نسبتا با تشریح و توضیح زیادی بررسی کرده. ولی علی رغم نبودن درسنامه، از کادرهای آموزشی هم در پاسخنامه خبری نیست؛ در نتیجه اگر نیاز به درسنامه مروری دارید، این مورد رو در نظر داشته باشید.

این کتاب بیشتر روال آموزشی داره تا آزمون و ارزیابی. ولی با توجه به سطح دشواری سوالات، دور دنیای ریاضی برای داوطلبین با سطح درسی متوسط (که تعداد زیادی از داوطلبین کنکور رو تشکیل میدن) مناسبه.

اگر میخواید از این کتاب استفاده کنید، باید نیاز درسنامه‌ای رو از جزوه یا کتاب دیگه‌ای برطرف کنید؛ ولی خب از جهت پاسخنامه خیالتون راحت باشه که توضیحات کافی برای حل هر سوال ارائه شده.

 • تیپ‌بندی ریاضیات تجربی گاج (مینی میکروطلایی)
  جمع بندی ریاضی تجربی

این کتاب برخلاف اکثر منابع جمع بندی، پایه به پایه و فصل به فصل پیش رفته. در هر صفحه از این کتاب، ابتدا یک تست قرار گرفته. سعی شده این سوالات به دقت انتخاب بشه که تیپ‌های مختلف سوالات هر مبحث پوشش داده بشه. اکثر سوالات هم تالیفی هستن.

در ادامه، یک مینی باکس قرار گرفته که عملا کاربرد درسنامه‌ای داره و نکات سوال قبلش رو خلاصه اما نسبتا کامل مطرح کرده. این کادرها، نکات رو به خوبی جمع بندی کردن و نظم مناسبی دارن.

در نهایت کادر سوم هر صفحه هم مربوط به آنالیزه که پاسخ تشریحی سوال رو ارائه کرده و همراه کادرهای قبلی، ساختار این کتاب رو برای آشنا شدن با مدل‌های مختلف طرح سوال از مباحث ریاضی مناسب کرده.

اما با این وجود، مبحثی نبودن و تعداد کم سوالات، باعث میشه کتاب جمع بندی کاملی نباشه؛ صرفا همونطور که گفتیم، برای آشنایی با تیپ‌های مختلف تستی مناسبه.

دسته بندی مطالب در این کتاب کاملا به صورت درس به درسه؛ مثلا مثلثات به سه قسمت در سه پایه تقسیم شده. طبقه بندی‌ای که خیلی مناسب ریاضی نیست؛ چراکه برای حل اغلب سوالات ریاضی کنکور، نیازه که از اطلاعات هر سه پایه استفاده کنید.

اما این دسته بندی برای دانش آموزان با پایه درسی ضعیف‌‌تر که تسلط زیادی رو مباحث ندارن، میتونه مفید باشه و باعث نظم ذهنی بشه.
به علاوه با درنظر گرفتن گزینشی بودن سوالات برای پوشش نکات مهم، میشه گفت سطح دشواری سوالات متوسط به بالاست. اما مجدد تکرار میکنیم که کتاب کاملی برای جمع بندی نیست.

 • فرم و تست ریاضیات تجربی گاج (مینی میکروطلایی)
  جمع بندی ریاضی تجربی

در این کتاب، ابتدا همه فرمول‌های ریاضی هر سه پایه به صورت مبحثی ارائه شده و در ادامه، تست‌های کنکور دهه 90 قرار گرفته. این فرمول‌ها گاهی با مثال‌هایی هم همراهه تا کاربردش در حل سوال رو هم ببینید. این مدل درسنامه که صرفا فرمول‌ها رو لیست کرده، برای کسانی مناسبه که قبلا مباحث رو کامل کار کردن و الان صرفا دنبال مرور فرمول‌ها و نکات وابسته هستن.

عملا این مدل درسنامه، به سبب اینکه ریاضی درسی حفظی نیست، کاربرد چندانی در به تسلط رسیدن نداره و تنها در مرور فرمول‌ها به کار میاد.

در بخش سوالات، تست‌های سراسری دهه90 و گاهی سوالات تالیفی دیده میشه. دسته بندی این تست‌ها مطابق با سرفصل‌های درسنامه‌ست و تنوع نسبتا مناسبی هم دارن؛ چراکه با سوالات تالیفی سعی شده مباحث بیشتری پوشش داده بشه.

پاسخنامه اما صرفا پاسخ سوالات رو تشریح کرده و توضیح آموزشی خاصی نداره. همین موضوع، بر ضعف کتاب در نداشتن درسنامه مروری اضافه میکنه و تنها نکته مثبتش، استفاده از دو روش حل تست در بعضی از سوالاته.

پس برای دانش آموزان با سطح ریاضی و البته درصد هدف ضعیف تا متوسط، که نیاز به درسنامه رو از منبع دیگری تامین میکنن، یکی از انتخاب‌ها برای مرور فرمول‌ها و بررسی سوالات سراسری، این کتابه. عملا برای رسیدن به تسلط و برای دانش آموزان با سطح درسی قوی، پیشنهادش نمیکنیم.
 • آزمون پلاس مهروماه (100 آزمون)
  جمع بندی ریاضی تجربی

آزمون پلاس مهر و ماه شامل ۱۰۰ آزمونه. این کتاب با توجه به ویژگی‌هایی که داره، هم میتونه در طول سال تحصیلی منتهی به کنکور استفاده بشه و هم در دوران جمع بندی قبل کنکور. سوالات این کتاب بیشتر تالیفی هستن، اما سوالات سراسری و سوالات قلمچی هم در بینشون دیده میشه.

برای هر فصل، یک درسنامه کوتاه (1 تا ۴ صفحه‌ای) ارائه شده که علی رغم حجم کمش، مباحث ریاضی رو به خوبی پوشش داده؛ عملا منبع مروری مناسبیه برای کسانی که قبلا مباحث رو خونده باشن.

بعد از درسنامه‌ها، یک تا سه آزمون ده سوالی در سه سطح دشواری (مطابق کنکور، فراتر از کنکور و به سوی صد) قرار گرفته. آزمون‌های دیگری تحت عنوان آزمون‌های تفکیکی، بر اساس برنامه آزمون‌های قلمچی و گزینه دو، بخش دیگری از سوالات کتاب رو تشکیل میده؛ هر آزمون شامل 20 تا 30 سواله.

آزمون‌های جامع هم که حدود یازده مجموعه مشابه کنکور سراسریه است و برای جمع بندی جامع در روزهای منتهی به کنکور، به کار خواهد اومد.

پاسخنامه نسبتا کامل نوشته شده و مسائل رو مرحله به مرحله حل کرده. در انتها هم، لیست همه فرمول‌های ریاضی رو یکجا ارائه کرده که میتونه برای مرور روزهای آخر منتهی به کنکور، مفید باشه.

کتاب آزمون پلاس مهروماه در مجموع ساختار مناسبی داره؛ طوری که هم مناسب استفاده در طول سال باشه و هم دوران جمع بندی. سطح سوالاتش هماهنگ با کنکور سراسری و گاهی دشوارتر از کنکوره.

عملا درسنامه‌ی مختصر و مناسب جمع بندی، دسته بندی سوالات در قالب آزمون‌های متنوع، سطح دشواری متوسط به بالای تست‌ها و توضیحات مناسب و کافی در پاسخنامه، در مجموع باعث شده این کتاب برای جمع بندی انتخاب خوبی باشه.

 • موج آزمون نشر الگو و فصل آزمون خیلی سبز
  جمع بندی ریاضی تجربی

توضیحات این دو کتاب رو هم میتونید در این لینک بخونید: موج آزمون ریاضی نشر الگو و فصل آزمون خیلی سبز

جمع بندی ریاضی تجربی

بهترین منابع جمع بندی

No Thoughts on بهترین منبع جمع بندی ریاضی تجربی کنکور کدام است؟

Leave A Comment

error: Content is protected !!