بهترین منبع جمع بندی شیمی

در این نوشتار، منابع جمع بندی شیمی رو با هم مقایسه میکنیم و ویژگی‌های مثبت و منفی هر کدوم رو بررسی میکنیم. کتاب‌های بررسی شده، مناسب استفاده در کنکور 1400 رشته تجربی و ریاضی هستن.

جدول امتیاز آزموت به کتاب‌ها و رتبه بندی کتاب‌ها رو در انتهای صفحه حتما چک کنید 🙂

 • جمع بندی شیمی خیلی سبز

این کتاب، هم از نظر درسنامه و هم از جهت تست‌ها، کتابی خلاصه‌ست و به صورت درس به درس تالیف شده. درسنامه، صرفا نکات بسیار مهم و نکاتی که چند سال اخیر در کنکورهای سراسری مورد سوال قرار گرفته رو جمع آوری کرده؛ در واقع میشه گفت که پوشش مطالب کتاب درسی، کامل نیست.

در نتیجه، از جهت پوشش حداکثری نکات، زیاد نمیشه به درسنامه‌ی خیلی سبز اطمینان کرد. اغلب تست‌های این کتاب هم در درسنامه قرار داره و بعد از توضیحات هر بخش، تحت عنوان مثال مطرح شده. این سوالات، عمدتا سراسری هستن و پاسخشون هم بلافاصله بعد از سوال قرار گرفته؛ البته این پاسخ‌ها خیلی هم کامل نیستن و گاهی حتی گزینه‌های نادرست بررسی نشده.

بعد از مثال‌های تستی در درسنامه، در هر فصل، یک آزمون پایانی 10 سوالی قرار داره؛ تعدادی بسیار کم برای یک فصل که پوشش تستی و مبحثی خاصی هم نداره. بعد از این آزمون‌ها، در انتهای کتاب، 3 آزمون چالشی 10 سوالی مطرح شده که تا حدودی کیفیت جمع بندی بهتری رو از آزمون‌های قبلی ارائه میکنه.

پاسخنامه هم با وجود تشریحی بودن، کامل نیست و سایر گزینه‌ها رو اکثرا بررسی نکرده و به جملاتی کوتاه برای پاسخ اکتفا کرده.

اما بخش پیوست‌های این کتاب، نکته مثبتش محسوب میشه؛ جایی که عبارت‌ها و جملاتی مهم که نیاز به جمع بندی لحظه آخری دارن، به خوبی جمع آوری شده (مثلاً همه‌ی عددها، مواد و کاربردها، قیدهای مهم، ترین‌ها و…). این مورد، ویژگی خوب این کتاب محسوب میشه.

سطح دشواری و کیفیت سوالات، کاملا متوسطه. این مورد، در کنار تعداد کم سوالات و درسنامه‌ای نه چندان کامل، باعث شده که در کل، جمع بندی خیلی سبز، کتاب کاملی نباشه.

البته در صورتی که زمان خیلی کمی برای جمع بندی داشته باشید و البته درصد هدفتون در شیمی هم بالا نباشه، میتونید از این کتاب برای جمع بندی و مرور نکات مهم استفاده کنید.

 • جمع بندی شیمی مهروماه

این کتاب هم پایه به پایه و فصل به فصل، جمع بندی رو پیش میبره. اما علاوه بر این، 5 مبحث مهم و سوال خیز شیمی رو هم به صورت موضوعی، مورد بررسی قرار داده.

در بخش «فصل به فصل»، با درسنامه‌های مختصر و مفید، تقریبا اکثر مطالب جمع بندی شده و ترکیبی از نمودارها و توضیحات رو ارائه کرده. در درسنامه، علاوه بر مثال‌ها، چند آزمون «عبـارات درست ـ نادرست» قرار گرفته که عملا باعث میشه به متن کتاب درسی و مفهوم‌ها بیشتر توجه کنید و در تله‌های تستی سوالات چند موردی نیفتید.

در بخش «جمع بندی موضوعی»، نکات مربوط به استوکیومتری، ساختار لویس، نام گذاری ترکیبات معدنی، شیمی آلی و واکنش‌های شیمیایی، به صورت یکجا مطرح شده. این مدل جمع بندی، مرور و به خاطر سپردن این موضوعات رو راحت‌تر میکنه و از ویژگی‌های خوب جمع بندی شیمی مهروماه محسوب میشه.

در انتهای هر فصل، یک مجموعه حدودا 45 تستی از سوالات تألیفی و سراسری قرار داره. وجود این سوالات در کنار عبارت‌های صحیح و غلط درسنامه، تست‌های بخش جمع بندی موضوعی و در آخر، دو آزمون شبیه ساز کنکور، باعث شده که هم تعداد و هم پوشش مطالب سوالات، در حد قابل قبول و مناسبی باشه.

پاسخنامه بسیار کامله و همه‌ی گزینه‌ها رو بررسی کرده (هم برای تست‌ها و هم برای عبارت‌های درست-نادرست) و از ویژگی‌های خوب جمع بندی شیمی مهروماه محسوب میشه.

سطح دشواری و کیفیت سوالات، متوسط هست و برای دانش آموزان با سطح درسی و درصد هدف متوسط در کنکور، بسیار مناسبه (البته سوالات دو آزمون جامع انتهایی، کمی دشوارتره).

از طرفی، درسنامه‌ی روان و قابل فهم و پاسخنامه‌ی کامل مهروماه، باعث میشه داوطلبین با سطح ضعیف‌تر هم بتونن از این کتاب استفاده کنن. اما برای داوطلبین با پایه‌ی درسی قوی و درصد هدف بالاتر، انتخاب‌های بهتری وجود داره.

 • دور دنیا در نیم ساعتِ مسائل شیمی کنکور

این کتاب، کاملا تستیه و درسنامه نداره. تست‌ها فصل به فصل مطرح شده و همه‌ی مسائل شیمی کنکور رو پوشش میده. تست‌های هر فصل در چند بخش (گاهی بر اساس صفحات کتاب درسی) طبقه بندی شده و پوشش مبحثی مناسبی رو ایجاد میکنه. سوالات کتاب، هم شامل سوالات تالیفی میشه و هم سوالات سراسری.

در انتهای کتاب، 5 آزمون جامع (هم تک پایه و هم جامع کنکوری) قرار داره. به علاوه، چندین آزمون موضوعی هم (مثلا برای ساختارهای لوویس یا…) در این بخش قرار گرفته که جمع بندی موضوعی مناسبی رو برای به تسلط رسیدن و مرور تیپ‌های سوالی مختلف، ارائه میکنه.

پاسخنامه تا حدودی تونسته فقدان درسنامه رو جبران کنه و کامل سوالات رو بررسی کرده تا جایی که ابهامی در حل سوال باقی نمونه. البته این موارد در توضیحات حل سوال قرار داره و کادرهای درسنامه‌ای در پاسخنامه وجود نداره.

از نکات قابل توجه این کتاب خصوصا در پاسخنامه، استفاده از رنگ‌های زیاد برای بارز کردن نکات مهم و هایلایت کردن فرمول‌هاست که متن کتاب رو از یک‌نواختی خارج میکنه.

دور دنیا در نیم ساعت، طبقه‌بندی خوبی داره، تنوع سوالات برای جمع بندی مناسبه و پاسخنامه هم نکات تست‌ها رو به خوبی توضیح میده. در نتیجه، اگر میتونید وقت کافی رو مسائل شیمی بذارید و دنبال افزایش تسلط‌ در این بخش هستید، میتونید از این کتاب استفاده کنید.
چون سطح دشواری سوالات، بالاتر از متوسطه، این کتاب رو به داوطلبین با سطح درسی بالاتر هم پیشنهاد میکنیم.

اما دانش آموزان با پایه‌ی درسی ضعیف در شیمی که میخوان در مسائل به تسلط بیشتری برسن، بهتره که این کتاب رو به عنوان منبع موضوعی در طول سال کار کنن تا در دوران جمع بندی.

 • آزمون پلاس شیمی مهروماه

در این کتاب، آزمون‌های مختلفی مخاطب رو به چالش میکشن:

 1. آزمون های فصل به فصل: ده آزمون پانزده سوالی؛ تعدادی که شاید برای مرور یک فصل کم باشه، اما با توجه به زیاد بودن تست‌های چندموردی، محک خوبی میتونه باشه.
 2. چهار آزمون از متن و حفظیات به صورت جداگانه
 3. آزمون‌های مبحثی که یک نقطه قوت محسوب میشه؛ ده آزمون از ده مبحث (شیمی آلی، سینتیک،…) که هر آزمون، درسنامه‌ای خلاصه در QR-Codeها داره.
 4. 21 آزمون جامع و پایه‌به‌پایه که در نهایت میتونه با حل تیپ‌های مختلف سوال، جمع بندی کنکوری مناسبی فراهم کنه.

این کتاب در مجموع، 45 آزمون و 1000 تست داره. سطح دشواری تست‌ها آسان نیست، ولی اگر مطالعه و یادگیری خوبی از قبل داشته باشید، تست‌های آزمون پلاس براتون سخت نخواهد بود!

سوالات، تالیفی هستن و البته گاهی سوالات قلمچی هم دیده میشه و این مجموعه، تنوع تستی مناسبی داره. پاسخنامه هم پاسخ‌ها رو کامل و با زبان ساده بیان کرده و آنچنان ابهام در حل سوالات پیش نخواهد اومد.

این کتاب تعداد تست و آزمون و تنوع تستی مناسبی برای جمع بندی داره. اگرچه باز هم تاکید میکنیم که سطح دشواری سوالات، آنچنان هم بالا نیست، اما انتخاب مناسبیه واسه کسانی که سطح پایه‌ی درسی متوسط و بالاتر دارن، مباحث رو قبلا آموختن و الان دنبال مرور جامع و آزمونی هستن.
 • مینی میکروطلایی حفظیات شیمی

این کتاب بر اساس درسنامه و برای جمع بندی حفظیات شیمی هر سه پایه تالیف شده؛ در نتیجه خبری از تست نیست. با توجه به اینکه در این کتاب از رنگ‌ها و شکل‌های مختلفی استفاده شده، مطالعه‌اش خسته کننده نخواهد بود.

در هر فصل، ابتدا نکات و حفظیات در جدول‌ها و نمودارها مطرح شده و در ادامه، بخشی به نام “تصویرخانه” داره که تصاویر کتاب درسی رو بررسی کرده و در مواردی هم که تصویر کتاب نامفهوم بوده، از شکل شماتیک بهره برده.

در بخش پیوست هم، تمام واکنش‌ها، عددها و رنگ‌های کتاب درسی دسته بندی شده و مجموعه‌ی خوبی برای مرور لحظه آخری نکات فرار جمع آوری کرده.

این کتاب موضوعی و جمع بندی، برای کسانی که حفظیات شیمی رو قبلا نخوندن و الان دنبال کتابی جمع و جور برای دوران جمع بندی هستن، یا کسانی که مطالعه داشتن قبلا، ولی میخوان در ماه‌های پایانی، حفظیات رو به صورت کلی مرور کنن، انتخاب مناسبیه.

هر چند نداشتن تست رو نمیشه نادیده گرفت و عملا مطالعه بدون حل تست، کیفیت و ماندگاری لازم رو نخواهد داشت؛ مگر اینکه قبلا به تعداد کافی تست در این موضوعات بررسی کرده باشید.

 • مینی میکروطلایی مسائل شیمی کنکور

کتاب شیمی مسائل مینی میکروطلایی، فصل به فصل، محاسبات و مسائل شیمی هر سه پایه رو آموزش میده. در هر فصل، کادرهایی قرار داره که فرمول‌ها و محاسبات مربوط به هر تیپ از مسائل رو آموزش میده. در ادامه، تست‌های نمونه از همون تیپ مطرح شده و پاسخ هم بلافاصله بعد از سوال، ارائه شده.

روش‌هایی که در این کتاب آموزش داده شده، برای بعضی از مباحث مثل استوکیومتری و اسیدوباز، زیاد مطابق با روش‌های کنکور نیست (مثلا استوکیومتری رو با روش کتاب درسی آموزش داده). هر چند اگر همیشه در حل سوالات، از روش کتاب درسی و حل فرمولی استفاده کرده باشید، مشکل چندانی نخواهید داشت و میتونید با این کتاب به آموخته‌هاتون نظم بدید.

یادگیری مسائل از سطح صفر با این کتاب، کمی سخت خواهد بود و بیشتر برای کسانی مناسبه که قبلا در حد کتاب درسی حداقل، مسائل رو آموخته باشن. سطح دشواری سوالات هم در مجموع، متوسطه؛ البته سوالات دشوار از کنکورهای گذشته هم در بین تست‌ها دیده میشه.

این کتاب مسائل شیمی رو با تیپ بندی نسبتا مناسب، جمع آوری کرده. اما سطح دشواری متوسط سوالات، نداشتن آزمون و روش‌های آموزش مبتنی بر کتاب درسی و گاهی نامناسب برای کنکور در بعضی مباحث، باعث میشه آنچنان منبع مناسبی برای جمع بندی نهایی مسائل نباشه.
 • موج آزمون نشر الگو و فصل آزمون خیلی سبز

توضیحات مربوط به این دو کتاب رو هم میتونید در این لینک بخونید: موج آزمون نشر الگو و فصل آزمون خیلی سبز

بهترین منابع جمع بندی

No Thoughts on بهترین منبع جمع بندی شیمی کدام است؟

Leave A Comment

error: Content is protected !!